Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 5 września 2008 r., sygn. KIO/UZP 882/08

W sprawach związanych z rozwiązaniem, odstąpieniem od umowy, czy jej wypowiedzeniem przez wykonawcę - specyfika zamówień publicznych nie pozwala na żądanie od Zamawiającego możliwości odstąpienia od umowy, czy jej wypowiedzenia.

[...]

Uwzględniając dokumentację z przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w szczególności treść ogłoszenia o zamówieniu oraz postanowienia SIWZ oraz biorąc pod uwagę oświadczenia i stanowiska stron, złożone w trakcie rozprawy, skład orzekający Izby ustalił i zważył, co następuje.

 

W pierwszej kolejności skład orzekający Izby ustalił, że Odwołujący posiadał interes prawny w złożeniu przedmiotowego odwołania. Podnosząc przywołane zarzuty dotyczące warunków udziału w postępowaniu, kryteriów oceny ofert oraz warunków umownych realizacji niniejszego zamówienia Odwołujący wykazywał, że naruszają one zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji oraz utrudniają mu dostęp do niniejszego zamówienia. Podnoszenie zarzutów o takim charakterze na tym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (etap weryfikacji dokumentacji postępowania, na podstawie której Zamawiający będzie następnie dokonywał wyboru oferty najkorzystniejszej) świadczy o interesie prawnym wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia. Powyższe bowiem ma bezpośredni wpływ na szansę złożenia przez wykonawcę oferty w postępowaniu i w efekcie uzyskania przez niego zamówienia. Potwierdza to wypełnienie przesłanki materialnoprawnej do rozpatrzenia odwołania, wynikającej z treści art. 179 ust. 1 ustawy.

 

Odnosząc się do podniesionych w odwołaniu zarzutów skład orzekający Izby ustalił, że żaden z nich nie zasługuje na uwzględnienie.

 

Co do zarzutów dotyczących ustalenia przez Zamawiającego warunku doświadczenia skład orzekający Izby ustalił, że warunek ten został opisany w sekcji III pkt 2.3 ogłoszenia o zamówieniu oraz pkt III.1 SIWZ. Zamawiający wskazał tam, że wykonawca: „zrealizował w co najmniej 2 latach z okresu ostatnich 3 lat, w każdym roku z osobna, usługi z zakresu utrzymania zimowego na powierzchni dróg nie mniejszej niż 400.000 m dla każdego zakresu z osobna, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie - zał. 1 b. Wskazana przez wykonawcę powierzchnia nie może być efektem sumowania powierzchni wynikającym z częstotliwości świadczonych usług”. Na potwierdzenie spełniania tego warunku wykonawcy - zgodnie z wymogami określonymi przez Zamawiającego - mają obowiązek przedłożyć wykaz zrealizowanych usług z zakresu utrzymania zimowego dróg z okresu ostatnich 3 lat (jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - z tego okresu) sporządzony według wzoru zał. 1 b - potwierdzonych dokumentami, np. referencjami na dowód, że usługi zostały wykonane należycie.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00