Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. KIO/UZP 524/08

Sukcesja generalna obejmuje zarówno wyrażoną wprost w art. 494 § 2 ksh sukcesję administracyjnoprawną jak również sferę praw i stosunków cywilnoprawnych, a zatem również udzielone innej spółce pełnomocnictwa.
Z chwilą wpisu do właściwego rejestru na spółkę przejmującą przeszło również pełnomocnictwo udzielone przez jej poprzednika prawnego dla Lidera Konsorcjum obejmujące swym zakresem m.in. wnoszenie i popieranie środków ochrony prawnej, w szczególności protestów, odwołań i skarg oraz prawo do udzielania dalszych pełnomocnictw.

[...]

Uwzględniając dokumentację przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w szczególności postanowienia specyfikacji, treść kwestionowanych ofert jak również biorąc pod uwagę oświadczenia i stanowiska pełnomocników stron złożone w trakcie rozprawy, skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej ustalił i zważył co następuje.

Na wstępie skład orzekający Izby stwierdził, że Odwołujący jako podmiot, który złożył ofertę w rozpatrywanym postępowaniu i który podnosi zarzuty w stosunku do ofert, będących w rankingu oceny ofert w jedynym kryterium jakim jest cena, sklasyfikowane bezpośrednio przed ofertą Odwołującego- posiada interes prawny w rozumieniu przepisu art. 179 ust. 1 ustawy, uprawniający go do złożenia odwołania.

Skład orzekający Izby nie podzielił stanowiska Zamawiającego co do zasadności odrzucenia protestu i odwołania jako wniesionego przez podmiot nieuprawniony w oparciu o przepis art. 180 ust. 7 ustawy. W tym zakresie skład orzekający ustalił, że protest i odwołanie zostały podpisane przez Jarosława Sehnala, który działa na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Lidera Konsorcjum w umowie konsorcjum z dnia 25 stycznia 2008 roku oraz zgodnie z pełnomocnictwem sygnatariusza udzielonym przez Lidera Konsorcjum, jakim został ustanowiony TCHAS s.r.o. Każdy z członków wchodzących w skład Konsorcjum tj.: Zakład Usług Energetycznych i Komunikacyjnych Grupa ZUE S.A., PEBEK sp. z o.o., VOLKERRAIL Polska sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie udzielił pełnomocnictwa dla Lidera Konsorcjum - TCHAS s.r.o. do wykonywania w ich imieniu i na ich rzecz wszelkich czynności mających na celu uzyskanie zamówienia publicznego, w tym w szczególności wnoszenia i popierania środków ochrony prawnej (rozdział II.1.5 umowy konsorcjum z dnia 25 stycznia 2008 roku). Jednocześnie członkowie konsorcjum postanowili, że osobą upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz wszystkich członków konsorcjum, w tym również do złożenia środków ochrony prawnej będzie osoba wskazana przez Lidera Konsorcjum. W treści działu II.2 umowy konsorcjum Lider Konsorcjum upoważnił Jaroslava Sehnala do działania w imieniu Konsorcjum, a członkowie konsorcjum wybór ten zaakceptowali. Dodatkowo każdy z członków Konsorcjum tj. Zakład Usług Energetycznych i Komunikacyjnych Grupa ZUE S.A., PEBEK sp. z o.o., VOLKERRAIL Polska sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej udzielił odrębnego pełnomocnictwa (wszystkie pełnomocnictwa z dnia 14 stycznia 2008 roku) dla Lidera Konsorcjum TCHAS spol. s.r.o. do pełnienia funkcji pełnomocnika (Lidera) Konsorcjum z umocowaniem do m.in. wnoszenia i popierania środków ochrony prawnej wraz z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00