Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2 czerwca 2008 r., sygn. KIO/UZP 476/08
Posiadanie interesu prawnego warunkuje możliwość korzystania ze środków ochrony prawnej. Przepis art. 179 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, iż należy wykazać interes prawny w uzyskaniu zamówienia, który doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Zatem istnienie interesu prawnego musi być oceniane w konkretnym postępowaniu, zaś zaistnienie uszczerbku czy też sama możliwość zaistnienia uszczerbku, orzecznictwo oraz większość doktryny łączy z utratą możliwości ubiegania się o zamówienie bądź jego uzyskania.
[...]
Na podstawie zgromadzonych dokumentów w aktach sprawy, dokumentacji postępowania oraz przedłożonych dowodów i po wysłuchaniu stron na rozprawie , skład orzekający Izby ustalił i zważył, co następuje:
Posiadanie interesu prawnego warunkuje możliwość korzystania ze środków ochrony prawnej. Przepis art. 179 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, iż należy wykazać interes prawny w uzyskaniu zamówienia, który doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Zatem istnienie interesu prawnego musi być oceniane w konkretnym postępowaniu, zaś zaistnienie uszczerbku czy też sama możliwość zaistnienia uszczerbku, orzecznictwo oraz większość doktryny łączy z utratą możliwości ubiegania się o zamówienie bądź jego uzyskania. W badanym stanie faktycznym Odwołujący się formułując żądanie unieważnienia postępowania zmierza do sytuacji, w której Zamawiający nie udzieli zamówienia, a biorąc pod uwagę etap postępowania, Odwołujący się nie będzie miał możliwości ubiegania się o to zamówienie i w konsekwencji jego uzyskania. Ponadto skoro interes prawny należy odnosić do konkretnego postępowania to nie możne być oceniany pod kątem ewentualnego i niepewnego udziału Odwołującego się w przyszłym postępowaniu o przedmiotowe zamówienie publiczne. Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej biorąc powyższe pod uwagę stoi na stanowisku, że Odwołujący się interesu prawnego nie posiada. Sam Odwołujący się w treści odwołania wskazuje, że ,,Gdyby Zamawiający nie naruszył wyżej wskazanych przepisów Ustawy oferta Konsorcjum ubiegającego się o udzielenie zamówienia mogłaby zostać wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca ma interes prawny we wniesieniu odwołania, jako uczestnik postępowania zainteresowany złożeniem oferty, a w przypadku uznania jej jako najkorzystniejszej, zawarciem umowy". Zatem Odwołujący się upatruje swój interes prawny we wniesieniu środków ochrony prawnej w tym, że w przypadku jego uwzględnienia będzie mógł złożyć ofertę, tymczasem ze względu na żądanie unieważnienia postępowania nie będzie to możliwe, w tym konkretnym postępowaniu.