Orzeczenie
Opinia rzecznika generalnego Pitruzzella przedstawiona w dniu 9 grudnia 2021 r., sygn. C-426/20
Świadczenie za niewykorzystany urlop zatrudnionych tymczasowo należy obliczyć przy użyciu metod stosowanych wobec pracujących bezpośrednio u pracodawcy użytkownika. W tym względzie nie może dochodzić do nierównego traktowania.
Gazeta Prawna nr 246/2021
Wydanie tymczasowe
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
GIOVANNIEGO PITRUZZELLI
przedstawiona w dniu 9 grudnia 2021 r. (1)
Sprawa C-426/20
GD,
ES
przeciwko
Luso Temp Empresa de Trabalho Temporário SA
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunal Judicial da Comarca de Braga Juízo do Trabalho de Barcelos (sąd rejonowy w Bradze, sąd pracy w Barcelos, Portugalia)]
Odesłanie prejudycjalne Praca tymczasowa Prawo do płatnego urlopu Ekwiwalent w chwili rozwiązania stosunku pracy Zasada równego traktowania Podstawowe warunki pracy i zatrudnienia pracowników tymczasowych
1. Czy ustanowiona w dyrektywie 2008/104/WE(2) zasada równego traktowania stoi na przeszkodzie przepisowi prawa krajowego, który zezwala przedsiębiorstwu użytkownikowi, na rzecz którego pracownik tymczasowy wykonuje pracę, na wypłacenie w chwili rozwiązania stosunku pracy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w wysokości niższej niż ta, do której uprawnieni byliby pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez to samo przedsiębiorstwo użytkownika?
2. Taka jest istota wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym skierowanego do Trybunału przez portugalski sąd krajowy w ramach prawa krajowego, które reguluje w drodze przepisu szczególnego prawa przysługujące pracownikom tymczasowym w chwili rozwiązania stosunku pracy.
I. Ramy prawne
A. Prawo Unii
3. Zgodnie z brzmieniem motywów 1, 10-12 i 15 dyrektywy 2008/104:
(1) Niniejsza dyrektywa nie narusza praw podstawowych i jest zgodna z zasadami uznanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. Została ona opracowana w szczególności w celu zapewnienia pełnej zgodności z art. 31 karty, który stanowi, że każdy pracownik ma prawo do warunków pracy zapewniających poszanowanie jego zdrowia, bezpieczeństwa i godności oraz do ograniczenia maksymalnego wymiaru czasu pracy, do okresów dziennego i tygodniowego odpoczynku oraz do corocznego płatnego urlopu.