Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Campos Sanchez-Bordona przedstawiona w dniu 16 lipca 2020 r., sygn. C-584/19

Wydanie tymczasowe

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

MANUELA CAMPOSA SÁNCHEZA-BORDONY

przedstawiona w dniu 16 lipca 2020 r.(1)

Sprawa C584/19

Staatsanwaltschaft Wien

przeciwko

A i in.,

przy udziale:

Staatsanwaltschaft Hamburg

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landesgericht für Strafsachen Wien (sąd krajowy do spraw karnych w Wiedniu, Austria)]

Postępowanie prejudycjalne Współpraca wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych Europejski nakaz dochodzeniowy Prokurator działający w charakterze organu wydającego Niezależność prokuratury od władzy wykonawczej Dyrektywa 2014/41/UE Organ wymiaru sprawiedliwości uprawniony do wydania Pojęcie autonomiczne Różnice między uregulowaniami zawartymi w dyrektywie 2014/41/UE i w decyzji ramowej 2002/584/WSiSW Ochrona praw podstawowych Konieczność interwencji sądu






1. Prokuratury w Niemczech i Austrii są odpowiednio organami wydającym i wykonującym europejskie nakazy dochodzeniowe (zwane dalej END) rozpatrywane zgodnie z dyrektywą 2014/41/UE (2).

2. W niniejszej sprawie Staatsanwaltschaft Hamburg (prokuratura w Hamburgu, Niemcy) wydała END, aby Staatsanwaltschaft Wien (prokuratura w Wiedniu, Austria) udzieliła jej pewnych informacji dotyczących rachunku bankowego w Austrii. Ze względu na to, że w celu udzielenia takich informacji prawo Austrii wymaga uprzedniej zgody sądu, prokuratura w Wiedniu zwróciła się z wnioskiem o nią do Landesgericht für Strafsachen Wien (sądu krajowego do spraw karnych w Wiedniu).

3. Sąd ten zwraca się zasadniczo do Trybunału z pytaniem, czy orzecznictwo dotyczące niezależności prokuratury w ramach europejskich nakazów aresztowania (zwanych dalej ENA), które są objęte decyzją ramową 2002/584/WSiSW, można zastosować do END (3).

I. Ramy prawne

A. Prawo Unii. Dyrektywa 2014/41

4. Artykuł 1 (Europejski nakaz dochodzeniowy i obowiązek jego wykonania) stanowi:

1. Europejski nakaz dochodzeniowy (END) to orzeczenie sądowe wydane lub zatwierdzone przez organ wymiaru sprawiedliwości jednego państwa członkowskiego (zwanego dalej państwem wydającym) w celu wezwania innego państwa członkowskiego (zwanego dalej państwem wykonującym) do przeprowadzenia jednej lub kilku określonych czynności dochodzeniowych w celu uzyskania materiału dowodowego zgodnie z niniejszą dyrektywą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00