Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Opinia rzecznik generalnej J. Kokott przedstawiona w dniu 10 stycznia 2019 r.

Wydanie tymczasowe

OPINIA RZECZNIK GENERALNEJ

JULIANE KOKOTT

z dnia 10 stycznia 2019 r.(1)

Sprawa C-608/17

Skatteverket

przeciwko

Holmen AB

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Högsta förvaltningsdomstol [naczelny sąd administracyjny, Szwecja])

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym Krajowe prawo podatkowe Swoboda przedsiębiorczości Odliczenie strat poniesionych przez zagraniczną spółkę zależną w państwie siedziby spółki dominującej Uzasadnienie braku możliwości odliczania tak zwanych ostatecznych strat Proporcjonalność brakującego transgranicznego kompensowania strat Pojęcie tak zwanych ostatecznych strat Wymóg bezpośredniego udziału spółki dominującej dla przyjęcia ostatecznych strat Uwzględnienie strat na podstawie ograniczenia kompensowania strat w państwie siedziby spółki pośrednio zależnej Uwzględnienie strat na podstawie brakującego grupowego kompensowania w roku likwidacji w państwie siedziby spółki pośrednio zależnej






I.      Wprowadzenie

1.        W tym oraz innym postępowaniu(2) Trybunał zajmuje się implementacją oraz wykładnią jego orzecznictwa przez państwa członkowskie w tym przypadku przez Królestwo Szwecji. W tym przypadku chodzi o kwestię, czy szwedzka spółka dominująca na podstawie art. 49 w związku z art. 54 TFUE jest uprawniona do odliczenia strat hiszpańskiej spółki, w której nie bezpośrednio posiada 100 % udziałów (tj. spółki pośrednio zależnej) z zysku uzyskanego przez nią w Szwecji, jeżeli spółka pośrednio zależna została zlikwidowana, a nie wszystkie jej straty mogły zostać rozliczone w Hiszpanii (tj. skompensowane z własnymi bądź innymi zyskami hiszpańskiej grupy).

        Wielka izba Trybunału() orzekła w 2005 r., że transgraniczne rozliczanie strat w ramach grupy co do zasady nie jest nakazane przez swobody podstawowe. W ten sposób powstałe za granicą straty mogłyby zostać utracone, nie mogłyby więc zostać rozliczone przez innego członka grupy w kraju. Jedynie w przypadku tak zwanych na podstawie zasady proporcjonalności przewidziano transgraniczne rozliczenie straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00