Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego M. Watheleta przedstawiona w dniu 31 maja 2018 r., sygn. rzecznika generalnego M. Watheleta przedstawiona w dniu 31 maja 2018 r

Wydanie tymczasowe

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

MELCHIORA WATHELETA

przedstawiona w dniu 31 maja 2018 r.(1)

Sprawa C-68/17

IR

przeciwko

JQ

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy, Niemcy)]

Odesłanie prejudycjalne Dyrektywa 2000/78 Równość traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy Działalność zawodowa prowadzona przez kościoły  Wymagania zawodowe Obowiązek dobrej wiary i lojalności wobec etyki obowiązującej w kościele Odmienne traktowanie ze względu na wyznanie Zwolnienie pracownika katolickiego sprawującego funkcję kierowniczą z powodu wejścia w drugi związek małżeński po rozwodzie






I.      Wprowadzenie

1.        W ramach niniejszego wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy, Niemcy) pyta Trybunał o legalność zwolnienia z pracy ordynatora oddziału chorób wewnętrznych katolickiego szpitala znajdującego się pod kontrolą arcybiskupa katolickiego w Kolonii, którego jedynym powodem był fakt, że rozwiódł się i zawarł ponowny ślub cywilny, podczas gdy do tego zwolnienia nie doszłoby, gdyby nie był katolikiem.

2.        Chodziłoby o zwolnienie oczywiście niezgodne z prawem, stanowiące dyskryminację bezpośrednią ze względu na religię, gdyby kościoły i organizacje, których etyka jest oparta na religii, nie były uprzywilejowane pod względem prawnym ani na podstawie niemieckiego prawa konstytucyjnego, ani na mocy art. 4 ust. 2 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy(2).

        Pytanie, które postawiono w niniejszej sprawie, ma na celu ustalenie, czy poszanowanie dla koncepcji małżeństwa zgodnej z doktryną i prawem kanonicznym Kościoła katolickiego stanowi podstawowy, zgodny z prawem i uzasadniony wymóg zawodowy w rozumieniu art. 4 ust. 2 dyrektywy 2000/78, który może prowadzić do odmiennego traktowania w zakresie zwalniania pracowników katolickich oraz pracowników innych wyznań lub bez wyznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00