Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 14 kwietnia 2016 r. - Pilkington Group i in. przeciwko Komisji - Sprawa C-101/15 P

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 14 kwietnia 2016 r.(1)

Sprawa C‑101/15 P

Pilkington Group Ltd i in.

przeciwko

Komisji Europejskiej

Odwołanie - Konkurencja - Porozumienia, decyzje i uzgodnione praktyki (art. 81 WE i art. 53 porozumienia EOG) - Grzywny - Wytyczne z 2006 r. w sprawie metody ustalania grzywien - Obrót podlegający uwzględnieniu - Kurs wymiany stosowany do obliczenia pułapu grzywny z art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 wynoszącego 10% - Europejski rynek szkła samochodowego





I -    Wprowadzenie

1.        Niniejsze postępowanie odwoławcze daje Trybunałowi okazję odniesienia się do dwóch zagadnień, których znaczenie dla przyszłej praktyki administracyjnej Komisji Europejskiej, jako organu ds. konkurencji, nie należy lekceważyć.

2.        Z jednej strony należy doprecyzować, jakie obroty uczestników kartelu mogą zostać uwzględnione jako podstawa do obliczenia grzywien, które należy im wymierzyć. Z drugiej strony należy wyjaśnić, jaki kurs wymiany należy zastosować do przeliczenia walut, w wypadku gdy przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat swoich obrotów w EUR. Od tego może zależeć, czy grzywna ustalona przez Komisję przekracza wynikający z przepisów pułap wynoszący 10% całkowitego obrotu danego przedsiębiorstwa i jakie nakłady dane przedsiębiorstwo musi ewentualnie ponieść w celu uiszczenia grzywny.

3.        Ponadto w niniejszej sprawie należy odnieść się do kilku szczegółowych kwestii dotyczących zasad równego traktowania oraz proporcjonalności w związku z nakładaniem grzywien za naruszenie prawa antymonopolowego oraz do nieograniczonego prawa orzekania Sądu Unii Europejskiej w odniesieniu do takich sankcji.

        Wskazane zagadnienia prawne pojawiają się w związku z funkcjonującym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) kartelem działającym na rynku szkła samochodowego, który przed kilkoma laty został wykryty przez Komisję Europejską i w dniu 12 listopada 2008 r. stał się przedmiotem decyzji nakładającej grzywnę, zwanej dalej także „sporną decyzją”(). W niniejszym postępowaniu kilka spółek należących do koncernu Pilkington, zwanych dalej łącznie „Pilkington”, zwraca się do sądów Unii, w celu uzyskania ochrony prawnej przed tą decyzją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00