Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 23 lutego 2016 r. - Komisja przeciwko Hiszpanii - Sprawa C-461/14

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

NILSA WAHLA

przedstawiona w dniu 23 lutego 2016 r.(1)

Sprawa C‑461/14

Komisja Europejska

przeciwko

Królestwu Hiszpanii

Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Standard dowodowy wymagany do stwierdzenia uchybienia - Dyrektywa 85/337/EWG - Ocena oddziaływania na środowisko - Kolej dużych prędkości - Czy ocena jest odpowiednia - Dyrektywa 2009/147/WE - Ochrona dzikiego ptactwa - Obszary specjalnej ochrony - Dyrektywa 92/43/EWG - Ochrona siedlisk naturalnych





1.        Co stanowi odpowiednią ocenę oddziaływania na środowisko, mając na względzie, że przedsięwzięcie podlegające ocenie (w niniejszej sprawie: budowa linii kolei dużych prędkości) wywiera wpływ na obszar o szczególnym znaczeniu dla środowiska? W jakich okolicznościach budowa infrastruktury związanej z takim przedsięwzięciem narusza cele w zakresie ochrony biernej i czynnej wynikające z przepisów prawa Unii w dziedzinie ochrony środowiska?

2.        Początkowo mogłoby się wydawać, że te podstawowe pytania stanowią istotę rozpatrywanej skargi wniesionej przez Komisję Europejską przeciwko Królestwu Hiszpanii na mocy art. 258 ust. 2 TFUE. Niemniej jednak przy bliższym przyjrzeniu się tej kwestii wydaje się, że sprawa ta zasadniczo ma za przedmiot ustalenie, czy Komisja stwierdziła istnienie naruszenia stosownych przepisów w dziedzinie ochrony środowiska. Jak pokażę w dalszej części opinii, Komisji udało się tego dokonać jedynie częściowo.

I -    Ramy prawne

A -    Dyrektywa OOŚ

3.        Artykuł 2 ust. 1 dyrektywy 85/337/EWG(2) w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (zwanej dalej „dyrektywą OOŚ”) stanowi:

„Państwa członkowskie przyjmują wszystkie niezbędne środki, aby zapewnić, że przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko naturalne, między innymi z powodu ich charakteru, rozmiarów lub lokalizacji podlegają wymaganiom w celu uzyskania zezwolenia na inwestycję i ocenie w odniesieniu do ich skutków, przed udzieleniem zezwolenia.Przedsięwzięcia te określa art. 4”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00