Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 lutego 2016 r. - Robert Fuchs - Sprawa C-80/15

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

MICHALA BOBKA

przedstawiona w dniu 18 lutego 2016 r.(1)

Sprawa C‑80/15

Robert Fuchs AG

przeciwko

Hauptzollamt Lörrach

[Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Finanzgericht Baden-Württemberg (sąd ds. fiskalnych, Baden-Württemberg, Niemcy)]

Unia celna oraz wspólna taryfa celna - Pojęcie „użytkowania w celach handlowych” środka transportu - Uwzględnienie płatnych lotów z instruktorem lotu





I -    Wprowadzenie

1.        W niniejszej sprawie skarżący przed sądem odsyłającym, Robert Fuchs AG (zwany dalej „Fuchs”), czasowo przenosi helikoptery ze Szwajcarii na terytorium Unii Europejskiej w celu świadczenia szkoleń lotniczych. Spór przed sądem odsyłającym sprowadza się do tego, czy Fuchs może ubiegać się o czasowe zwolnienie przywozu z zapłaty należności celnych w odniesieniu do tych helikopterów.

2.        Uwaga sądu odsyłającego skupia się na zwolnieniu z opłat celnych w odniesieniu do odprawy czasowej środków transportu. Podstawę zwolnienia stanowi art. 558 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93(2) ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92(3) (zwane odpowiednio dalej „rozporządzeniem wykonawczym” i „kodeksem celnym”).

3.        W celu ustalenia, czy Fuchsowi może być udzielone zwolnienie, sąd odsyłający zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości o interpretację znaczenia zwrotu „użytkowanie w celach handlowych” w rozumieniu art. 555 ust. 1 lit. (a) rozporządzenia wykonawczego. W szczególności sąd odsyłający pyta, czy pojęcie „użytkowanie w celach handlowych” obejmuje rodzaj działalności, w którą zaangażowany jest Fuchs, to jest szkolenia lotnicze.

II - Ramy prawne

A -    Prawo międzynarodowe

1.      Konwencja stambulska

        Przystąpienie EWG do konwencji dotyczącej odprawy czasowej, sporządzonej dnia 26 czerwca 1990 r. (zwanej dalej „konwencją stambulską”) zostało dokonane na podstawie decyzji Rady 93/329/EWG(). Według art. 34 tejże konwencji, teksty w językach angielskim i francuskim są jednakowo autentyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00