Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Opinia rzecznika generalnego - 17 grudnia 2015 r. - Envirotec Denmark - Sprawa C-550/14

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

z dnia 17 grudnia 2015 r.(1)

Sprawa C‑550/14

Envirotec Denmark ApS

przeciwko

Skatteministeriet

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Řstre Landsret (Dania)]

Przepisy podatkowe - Podatek od wartości dodanej - Artykuł 198 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE - Zobowiązanie nabywcy do zapłaty podatku VAT w przypadku dostawy złota w postaci surowca lub półproduktu - Sztabki ze stopu różnych przedmiotów metalowych zawierających złoto





I -    Wprowadzenie

1.        „[P]rzed złotem się korzy i złotem się puszy cały świat!”, rozmyśla Małgorzata w „Fauście” Johanna Wolfganga von Goethego o stosunku biżuterii do naturalnej piękności(2). Jak by się czuła i co by myślała, gdyby złoto łańcuszka i kolczyków, w których tak się sobie podoba, pochodziło między innymi z zębów innych ludzi? Tak mogłoby się okazać w niniejszej sprawie, która dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostaw sztabek złota, składających się z różnych ponownie wykorzystanych złotych przedmiotów i z których ma być wyprodukowana ponownie biżuteria i inne wyroby.

2.        Także w prawie Unii dotyczącym podatku VAT szczególną uwagę przykłada się do złota. Jedno z uregulowań szczególnych mających zastosowanie do złota jest przedmiotem niniejszego duńskiego wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Trybunał będzie musiał wyjaśnić, kto jest uważany za zobowiązanego do zapłaty podatku VAT w przypadku, gdy sztabki złota, które zmieniają właściciela, nie są „nowe”, lecz pochodzą z recyklingu. To pytanie jednakże poruszyłoby Małgorzatę znacznie mniej.

II - Ramy prawne

A -    Prawo Unii

        Pobór podatku VAT w państwach członkowskich Unii reguluje dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej() (zwana dalej „dyrektywą VAT”). Obowiązująca do dnia 31 grudnia 2006 r. szósta dyrektywa Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku() (zwana dalej „szóstą dyrektywą”) nie ma wprawdzie zastosowania w postępowaniu głównym, zawierała ona jednak znaczące w niniejszej sprawie przepisy, dlatego należy także wziąć pod uwagę ich genezę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00