Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Sharpston przedstawione w dniu 21 maja 2015 r. - Bricmate AB przeciwko Tullverket. - Sprawa C-569/13., sygn. C-569/13

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANORY SHARPSTON

przedstawiona w dniu 21 maja 2015 r.(1)

Sprawa C‑569/13

Bricmate AB

przeciwko

Tullverket

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Förvaltningsrätten i Malmö (Szwecja)]

Ważność rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 917/2011 nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu tymczasowego cła nałożonego na przywóz płytek ceramicznych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej





1.        W 2011 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła cło antydumpingowe na przywóz płytek ceramicznych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej (zwanej dalej „Chinami”). Szwedzki importer tego rodzaju płytek podważył zasadność nałożenia tego cła na realizowane przez niego przywozy. Podnosi on, że rozporządzenie nakładające cło obarczone jest błędem dotyczącym ustaleń faktycznych oraz błędem w ocenie, a Komisja Europejska w sposób niewłaściwy przeprowadziła procedurę dochodzenia, przede wszystkim nie uwzględniając pewnych szczególnych uwag przedłożonych przez importera. Spór zawisły jest obecnie przed Förvaltningsrätten i Malmö (sądem administracyjnym w Malmö), który zwraca się z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w przedmiocie ważności spornego rozporządzenia.

2.        Inne kwestie dotyczące odmiennych zarzutów wobec tego samego rozporządzenia przekazano Trybunałowi do rozpatrzenia w sprawie C‑687/13 Fliesen-Zentrum Deutschland, w której przedstawiam również opinię w dniu dzisziejszym.

 Ramy prawne i proceduralne

        Przepisy regulujące nakładanie ceł antydumpingowych zawarto w rozporządzeniu nr 1225/2009 (zwanym dalej „rozporządzeniem podstawowym”)(). Cło antydumpingowe będące przedmiotem sporu w postępowaniu głównym nałożono w drodze rozporządzenia nr 258/2011 (zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie ceł tymczasowych”)() i potwierdzono, po dokonaniu dostosowań, rozporządzeniem nr 917/2011 (zwanym dalej „rozporządzeniem w sprawie ceł ostatecznych” lub „spornym rozporządzeniem”)().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00