Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 26 września 2013 r. - Carrat - Sprawa C-361/12

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

NILSA WAHLA

przedstawiona w dniu 26 września 2013 r. (1)

Sprawa C‑361/12

Carmela Carratů

przeciwko

Poste Italiane SpA

[Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale di Napoli (Włochy)]

Polityka społeczna - Dyrektywa 1999/70/WE - Porozumienie ramowe w sprawie pracy na czas określony zawarte przez UNICE, CEEP oraz ETUC - Klauzula 4 - Warunki pracy - Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem zamieszczenia klauzuli o określonym czasie trwania stosunku pracy w umowie o pracę - Równość traktowania - Pojęcie „emanacji państwa”





1.        Tribunale di Napoli (sąd okręgowy w Neapolu, Włochy) zwrócił się do Trybunału z siedmioma pytaniami celem ustalenia, czy prawo włoskie jest zgodne z zasadami ogólnymi prawa Unii Europejskiej (zwanej dalej „UE”) tj. zasadą równości broni w postępowaniu sądowym oraz z zasadami szczególnymi znajdującymi zastosowanie do umów na czas określony na przykład zakazem dyskryminacji, który odzwierciedla w sposób charakterystyczny dla tego rodzaju umów unijną zasadę niedyskryminacji.

2.        Nie jest to pierwszy ani ostatni raz, gdy spór, w którym uczestniczy Poste Italiane SpA (zwana dalej „Poste Italiane”) i który dotyczy dyrektywy 1999/70/WE(2) ma zostać rozstrzygnięty przed Trybunałem(3). Przeciwko Poste Italiane toczy się wiele postępowań sądowych(4). Podobne skragi wnoszono także przeciwko włoskim ministerstwom oraz samorządom lokalnym i dotyczyły one między innymi wykładni dyrektywy 1999/70(5).

        Sąd odsyłający uznał, że Poste Italiane niezgodnie z prawem zatrudniła C. Carratů, skarżącą w postępowaniu przed sądem krajowym, w oparciu o umowę na czas określony. Sąd ten zwraca się teraz o wskazówkę co do należnej kwoty odszkodowania. W związku z tym, stawia pytanie, czy zasada niedyskryminacji ustanowiona dyrektywą 1999/70 wymaga, aby odszkodowanie rosło do dnia, w którym sąd odsyłający wyda ostateczną decyzję().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00