Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 lipca 2013 r. - Baláž - Sprawa C-60/12

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 18 lipca 2013 r. (1)

Sprawa C‑60/12

Marián Baláž

[Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Vrchní soud v Praze (Republika Czeska)]

(Współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych - Decyzja ramowa 2005/214/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym - „Możliwość skierowania sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd właściwy także w sprawach karnych”)





1.        Decyzja ramowa Rady 2005/214/WSiSW(2) (zwana dalej „decyzją ramową”) rozciąga stosowanie zasady wzajemnego uznawania na kary o charakterze pieniężnym. Nakłada ona obowiązek wykonania przez państwo członkowskie orzeczenia innego państwa członkowskiego nakazującego uiszczenie kary o charakterze pieniężnym wydanego przez, między innymi, organy inne niż sądy, pod warunkiem że osoba zainteresowana miała „możliwość skierowania sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd właściwy także w sprawach karnych”. We wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym sąd odsyłający zwraca się do Trybunału z zapytaniem, jaka powinna być wykładnia tego wyrażenia. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wymaga wytyczenia przez Trybunał właściwej równowagi pomiędzy uznawaniem i wyegzekwowaniem takich kar a skuteczną ochroną praw podstawowych.

 Ramy prawne

 Przepisy prawa Unii

 Decyzja ramowa

2.        Motywy 1, 2, 4 i 5 decyzji ramowej brzmią następująco:

„(1) Rada Europejska na posiedzeniu w Tampere w dniach 15 i 16 października 1999 r. zatwierdziła zasadę wzajemnego uznawania, która powinna stanowić podstawę współpracy sądowej w Unii, zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych.

(2) Zasada wzajemnego uznawania powinna mieć zastosowanie do kar o charakterze pieniężnym, wymierzonych przez organy sądowe lub administracyjne, w celu ułatwienia egzekwowania takich kar w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym wymierzono kary.

[…]

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00