Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 lipca 2013 r. - Association de médiation sociale - Sprawa C-176/12

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PEDRA CRUZA VILLALÓNA

przedstawiona w dniu 18 lipca 2013 r.(1)

Sprawa C‑176/12

Association de médiation sociale

przeciwko

Union locale des syndicats CGT,

Hichem Laboubi,

Union départementale CGT des Bouche-du-Rhône,

Confédération générale du travail (CGT)

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Cour de cassation [Francja])

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej - Artykuł 27 - Prawo pracowników do informacji i konsultacji w ramach przedsiębiorstwa - Dyrektywa 2002/14 - Przepis prawa krajowego pozbawiający pracowników określonych kategorii prawa do reprezentacji w przedsiębiorstwie - Skuteczność praw podstawowych w stosunkach między jednostkami - Uznanie za „zasadę” prawa podstawowego ustanowionego przez Kartę- Artykuł 51 ust. 1 Karty - Artykuł 52 ust. 5 Karty - Możliwość powołania się na „zasadę” w sporze między jednostkami - Akty prawa Unii, które konkretyzują „zasadę” w sposób zasadniczy i bezpośredni - Skonkretyzowanie w drodze dyrektywy - Effet util - Ciążący na sądzie krajowym obowiązek niestosowania przepisów prawa krajowego sprzecznych z aktami prawa Unii, które konkretyzują w sposób zasadniczy i bezpośredni treść „zasady - Wykładnia zgodna prawa krajowego - Granice





1.        By ująć rzecz jak najprościej, powiedzieć trzeba, że zasadnicze pytanie Cour de cassation dotyczy ustalenia, czy w stosunkach między jednostkami można powołać się na Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej, w sytuacji gdy jej treść została skonkretyzowana w drodze dyrektywy. Na wypadek udzielenia odpowiedzi twierdzącej sąd odsyłający dodatkowo przedkłada Trybunałowi pytanie bardziej szczegółowe, przy okazji którego Trybunał Sprawiedliwości będzie mógł przytoczyć swoje dotychczasowe orzecznictwa, co znacznie ułatwi mu wykonanie tego zadania. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć pytanie zasadnicze.

        U podstaw niniejszej sprawy leżą wątpliwości, jakie powziął Cour de cassation w zakresie zgodności przepisu prawa krajowego z prawem pracowników do informacji i konsultacji, skonkretyzowanym w dyrektywie 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej(). Przywołana dyrektywa w istocie uszczegóławia zasady stosowania prawa podstawowego, które jest obecnie ustanowione w art. 27 Karty. W odniesieniu do tego artykułu konieczne będzie rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z „prawem” czy też z „zasadą” w rozumieniu postanowień ogólnych Karty (art. 51 ust. 1 i art. 52 ust. 5). Podkreślenia ponadto wymaga, że wątpliwości Cour de cassation pojawiły się na tle sporu między związkiem zawodowym a pracodawcą, co wiąże się z koniecznością rozstrzygnięcia kwestii skuteczności zarówno przedmiotowego prawa jak i przepisów, które to prawo konkretyzują, zawartych w dyrektywie 2002/14, w stosunkach między jednostkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00