Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 13 czerwca 2013 r. - Pinckney - Sprawa C-170/12

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

NIILA JÄÄSKINENA

przedstawiona w dniu 13 czerwca 2013 r.(1)

Sprawa C‑170/12

Peter Pinckney

przeciwko

KDG Mediatech AG

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Cour de cassation (Francja)]

Niedopuszczalność - Brak związku pomiędzy pytaniami prejudycjalnymi i faktami lub przedmiotem sporu w postępowaniu głównym - Jurysdykcja w sprawach cywilnych i handlowych - Rozporządzenie (WE) nr 44/2001- Artykuł 5 pkt 3 - Jurysdykcja szczególna w sprawach, których przedmiotem jest czyn niedozwolony lub czyn podobny do czynu niedozwolonego - Kryteria ustalania miejsca zdarzenia wywołującego szkodę - Naruszenie majątkowych praw autorskich - Dyrektywa 2001/29/WE- Artykuły 2-4 - Tłoczenie płyt CD - Oferta sprzedaży w sieci tych płyt CD - Udostępnienie w internecie zdematerializowanej treści





I -    Wprowadzenie

1.        Cour de cassation (Francja) skierował do Trybunału dwa pytania prejudycjalne związane z powództwem odszkodowawczym, wniesionym przez P. Pinckney’a, zamieszkującego we Francji i utrzymującego, że jest między innymi autorem utworów muzycznych, przeciwko KDG Mediatech AG (zwanej dalej „Mediatech”), spółce z siedzibą w Austrii, opartym na zarzucie naruszenia przez tę spółkę jego praw autorskich do rzeczonych utworów.

2.        Niniejsza sprawa może prowadzić do wydania przez Trybunał orzeczenia w sprawie przesłanek, na podstawie których sądy państwa członkowskiego posiadają, na mocy art. 5 pkt 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych(2), właściwość ratione loci do rozpoznania sporu związanego z naruszeniem praw autorskich dokonanym za pośrednictwem internetu.

        Sąd krajowy stawia bowiem pytanie dotyczące właściwego kryterium wyboru łącznika w przypadku transgranicznego naruszenia majątkowych praw autorskich wynikającego albo z umieszczenia w sieci zdematerializowanych treści, albo z oferty sprzedaży w sieci materialnego nośnika zawierającego te treści. Cour de cassation uzasadnia skierowanie wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym różnicą, jaka istnieje pomiędzy sporem, w którego przedmiocie ma wydać wyrok, a założeniami przyjętymi przez Trybunał w wyrokach w sprawie L’Oréal i in.() oraz w sprawach połączonych eDate Advertising i Martinez().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00