Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 16 maja 2013 r. - Billerud Karlsborg i Billerud skärblacka - Sprawa C-203/12

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PAOLO MENGOZZIEGO

przedstawiona w dniu 16 maja 2013 r.(1)

Sprawa C‑203/12

Billerud Karlsborg AB,

Billerud Skärblacka AB

przeciwko

Naturvĺrdsverket

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Högsta domstolen (Szwecja)]

System handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie - Obowiązek zapłaty grzywny przez operatora, który najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku nie dokonał zwrotu przydziałów w wysokości wystarczającej do pokrycia jego emisji, niezależnie od powodu braku zwrotu - Brak zanieczyszczenia ponad dopuszczalny poziom - Brak możliwości zwrotu lub obniżenia kary - Proporcjonalność





1.        We wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w niniejszej sprawie sąd krajowy zwraca się do Trybunału o wyjaśnienie systemu sankcji związanych z naruszeniem dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE(2), a w szczególności z naruszeniem przez operatora obowiązku zwrotu, najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku, przydziałów odpowiadających całkowitej emisji z urządzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

I -    Ramy prawne

A -    Dyrektywa 2003/87

2.        Dyrektywa 2003/87, zgodnie z jej art. 1, ustanawia „system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie […] w celu wspierania zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w efektywny pod względem kosztów oraz skuteczny gospodarczo sposób”.

        System ten zorganizowany jest w następujący sposób. Państwa członkowskie ustalają indywidualnie krajowy plan przydziałów, w którym wskazuje się całkowitą ilość uprawnień, które planują rozdzielić na dany okres i sposób, w jaki proponują dokonać rozdziału(). Każdy plan krajowy jest następnie podawany do wiadomości Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich (). Na okres trwający od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. państwa członkowskie powinny były rozdzielić nieodpłatnie co najmniej 95% uprawnień().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00