Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 kwietnia 2013 r. - Francja przeciwko Komisji - Sprawa C-115/12 P

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 18 kwietnia 2013 r.(1)

Sprawa C‑115/12 P

Republika Francuska

przeciwko

Komisji Europejskiej

Odwołanie - Fundusz strukturalny - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) - Unijna interwencja strukturalna w regionie Martyniki we Francji - Zmniejszenie wkładu finansowego - Artykuł 2 dyrektywy 93/37/EWG - Zamówienia publiczne - Koordynacja procedur udzielania zamówień na roboty budowlane - Bezpośrednie subwencjonowanie zamówienia na roboty budowlane udzielonego przez podmiot prywatny - Obiekty sportowe, rekreacyjne i wypoczynkowe - Roboty w zakresie renowacji i powiększenia ośrodka hotelarskiego prowadzonego przez podmiot prywatny





I -    Wprowadzenie

1.        W jakich okolicznościach roboty budowlane podmiotów prywatnych, które w znacznym zakresie są dotowane lub wspierane przez władzę publiczną, muszą być poddawane procedurze przetargowej zgodnie z europejskim prawem zamówień publicznych? O zajęcie stanowiska w tej kwestii prawnej zwrócono się do Trybunału w niniejszym postępowaniu odwoławczym, które dotyczy wykorzystania pieniędzy z europejskiego funduszu strukturalnego.

2.        Przyczyną sporu są prywatne roboty budowlane z 2003 r. we francuskim regionie Martyniki, w ramach których miał zostać odnowiony i powiększony ośrodek wypoczynkowy prowadzony przez prywatną spółkę. Te roboty budowlane były finansowane w ponad 50% przez władze publiczne, w szczególności również ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

        Gdy okazało się, że wspomniane roboty budowlane zostały wykonane bez uprzedniego przeprowadzenia procedury przetargowej w rozumieniu europejskiego prawa zamówień publicznych, Komisja Europejska zdecydowała w dniu 28 lipca 2010 r. decyzją C (2010) 5229 o cofnięciu finansowego wkładu EFFRR w ten projekt() (zwaną dalej „sporną decyzją”). Powołała się ona przy tym na zasadę, zgodnie z którą wsparcie z europejskiego funduszu strukturalnego może zostać przyznane wyłącznie dla przedsięwzięć, które są zgodne z politykami wspólnotowymi, w szczególności w sektorze zamówień publicznych. Od tego czasu Francja i Komisja toczą spór o to, czy prawo zamówień publiczych rzeczywiście wymaga przeprowadzenia procedury przetargowej w związku z robotami budowlanymi w zakresie renowacji i powiększenia owego prywatnego ośrodka wypoczynkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00