Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 kwietnia 2013 r. - Martin Y Paz Diffusion - Sprawa C-661/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PEDRA CRUZA VILLALÓNA

przedstawiona w dniu 18 kwietnia 2013 r.(1)

Sprawa C‑661/11

Martin y Paz Diffusion SA

przeciwko

Davidowi Depuydtowi

i

Fabriek van Maroquinerie Gauquie SA

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Cour de cassation (Belgia))

Znaki towarowe - Dyrektywa 89/104/EWG - Artykuł 5 ust. 1 - Wyłączne prawo właściciela znaku towarowego - Współużywanie znaku towarowego - Zgoda - Cofnięcie zgody na używanie znaku towarowego - Nieuczciwa konkurencja





1.        Czy właścicielowi znaku towarowego można trwale zakazać korzystania z praw wyłącznych oraz używania znaku towarowego w odniesieniu do określonych towarów ze względu na jego używanie w odniesieniu do tych towarów przez dłuższy czas przez osobę trzecią za zgodą owego właściciela? Na tym polega istota pytań, z którymi zwrócono się do Trybunału w niniejszej sprawie.

2.        Pytania te zostały postawione w dość nietypowym stanie faktycznym. Obie strony w postępowaniu głównym - spółki Martin y Paz Diffusion (zwana dalej „MyP”) z jednej strony i Fabriek van Maroquinerie Gauquie (zwana dalej „Gauquie”) wraz z jej dyrektorem, Davidem Depuydtem, z drugiej strony - prowadzą działalność w branży galanterii skórzanej. Obie strony używały tego samego znaku towarowego, lecz każda w odniesieniu do innych towarów. Z początku strony współpracowały ze sobą, z biegiem czasu zmieniając używany przez siebie znak towarowy. W pewnym momencie MyP zarejestrowała niektóre z tych znaków. W dalszym okresie stosunki między stronami uległy pogorszeniu, co doprowadziło do wszczęcia kilku postępowań sądowych.

I -    Ramy prawne

A -    Prawo Unii Europejskiej

        Pierwsza dyrektywa Rady 89/104/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. (zwana dalej „dyrektywą”)(), która znajduje zastosowanie w niniejszej sprawie, została przyjęta w celu zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00