Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 21 marca 2013 r. - Komisja przeciwko Republice Czeskiej - Sprawa C-241/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

NIILA JÄÄSKINENA

przedstawiona w dniu 21 marca 2013 r.(1)

Sprawa C‑241/11

Komisja Europejska

przeciwko

Republice Czeskiej

Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Brak transpozycji dyrektywy 2003/41/WE - Działalność instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzór nad takimi instytucjami - Niewykonanie wyroku Trybunału w sprawie C‑343/08 - Artykuł 260 TFUE - Ryczałt - Termin wykonania wyroku Trybunału stwierdzającego uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego






I -    Wprowadzenie

1.        W swej skardze Komisja Europejska zwraca się do Trybunału o stwierdzenie, że Republika Czeska, nie podjąwszy środków zapewniających wykonanie wyroku z dnia 14 stycznia 2010 r. w sprawie Komisja przeciwko Republice Czeskiej(2) dotyczącego częściowego braku transpozycji dyrektywy 2003/41/WE(3) dotyczącej instytucji pracowniczych programów emerytalnych uchybiła zobowiązaniom, jakie na niej ciążą na mocy art. 260 ust. 1 TFUE. Komisja wnosi także do Trybunału o zasądzenie od Republiki Czeskiej ryczałtu w wysokości 3 364 395,20 EUR.

2.        Trybunał musi zatem wykonać istotne i powszechne zarówno w krajowych systemach prawnych, jak i w prawie Unii, zwłaszcza w dziedzinie konkurencji, zadanie, polegające na wymierzeniu kary.

3.        Szczególny charakter niniejszej sprawy polega na tym, że naruszenie stwierdzone w wyroku Trybunału wydanym na mocy art. 258 TFUE, czyli w ww. wyroku w sprawie Komisja przeciwko Republice Czeskiej, miało niewielki wpływ praktyczny na czeski porządek prawny ze względu na nieistnienie instytucji pracowniczych programów emerytalnych (zwanych dalej „IPPE”) na terytorium tego kraju.

        Przypominam w tym względzie, że w dziedzinie kar pieniężnych w rozumieniu art. 260 TFUE Komisja opublikowała szereg komunikatów(), których celem jest ujednolicenie nakładania wspomnianych kar przy jednoczesnym zapewnieniu równego traktowania państw członkowskich. Trybunał nie jest jednak związany propozycjami przedstawionymi przez Komisję w tychże komunikatach().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00