Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 28 lutego 2013 r. - Crédit Lyonnais - Sprawa C-388/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PEDRA CRUZA VILLALONA

Przedstawiona w dniu 28 lutego 2013 r.(1)

Sprawa C‑388/11

Le Crédit Lyonnais

przeciwko

Ministre du budget, des comptes publics et de la Réforme de l’État,

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Conseil d’État (Francja)]

Podatki - Podatek VAT - Szósta dyrektywa 77/388/EWG - Artykuły 17 i 19 - Odliczenie naliczonego podatku VAT - Towary i usługi wykorzystane równocześnie w ramach transakcji podlegających opodatkowaniu i transakcji zwolnionych z podatku - Obliczanie części podlegającej odliczeniu - Uwzględnienie przez spółkę obrotów jej oddziałów mających siedzibę w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich - „Proporcjonalne odliczenie globalne” - Zasada neutralności podatku VAT - Terytorialność podatku.





1.        Niniejsza sprawa oferuje Trybunałowi sposobność zbadania szeregu zagadnień interpretacyjnych dotyczących prawa do odliczenia, na którym opiera się wspólny system podatku od wartości dodanej (zwanego dalej „podatkiem VAT”), które, chociaż mają duże znaczenie pod względem zasad biorąc pod uwagę ich praktyczne konsekwencje, jeszcze nie zostały przebadane.

        Zasadnicze pytanie podlegające ocenie Trybunału, przedstawione w bardzo prosty sposób, dotyczy tego, czy spółka, której centrala ma siedzibę w państwie członkowskim i która posiada oddziały mające siedzibę w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich, powinna w momencie wypełniania swoich zobowiązań podatkowych wobec państwa członkowskiego, w którym znajduje się jej centrala, i w zakresie, w jakim przeprowadza ona zarówno transakcje uprawniające do odliczenia, jak i transakcje, który nie rodzą takiego prawa, obliczyć część podlegającą odliczeniu w rozumieniu art. 17 ust. 5 i art. 19 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG(), biorąc pod uwagę swój całkowity obrót, czyli uwzględniając zarówno obrót w państwie centrali, jak i obrót jej oddziałów, co przyjęło się nazywać „proporcjonalnym odliczeniem globalnym”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00