Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 31 stycznia 2013 r. - Konstantinides - Sprawa C-475/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PEDRA CRUZA VILLALÓNA

przedstawiona w dniu 31 stycznia 2013 r. (1)

Sprawa C‑475/11

Kostas Konstantinides

[(Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Berufsgericht für Heilberufe bei dem Verwaltungsgericht Giessen (Niemcy)]

Swoboda świadczenia usług medycznych - Sytuacja, w której usługodawca przemieszcza się czasowo do innego państwa członkowskiego w celu świadczenia usługi medycznej - Możliwość zastosowania norm deontologicznych przyjmującego państwa członkowskiego - Dyrektywa 2005/36 - Artykuł 56 TFUE - Normy deontologiczne dotyczące opłat i reklamy






1.        Berufsgericht für Heilberufe bei dem Verwaltungsgericht Giessen (zwany dalej „Berufsgericht”) przedstawiając niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, pyta o zgodność z prawem Unii reżimu dyscyplinarnego obowiązującego lekarzy medycyny w kraju związkowym Hesji, w Niemczech. Niniejsza sprawa dotyczy w szczególności krajowego uregulowania dyscyplinarnego opartego o uchwalone przez izbę lekarską normy deontologiczne, zastosowane do lekarza medycyny prowadzącego działalność w Grecji, który świadczy tymczasowe usługi w Niemczech.

2.        W pierwszej kolejności, Trybunał Sprawiedliwości będzie musiał odnieść się do tego, czy przypadek ten mieści się w zakresie dyrektywy 2005/36 w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych(2). W drugiej kolejności, sprawa pozwoli dokładniej określić zgodność reżimów dotyczących opłat i reklamy, jak również związanych z nimi sankcji, w przypadku świadczenia transgranicznych usług medycznych.

I -    Ramy prawne

A -    Prawo Unii

3.        Artykuł 5 dyrektywy 2005/36 stanowi:

„Artykuł 5

Zasada swobodnego świadczenia usług

1. Bez uszczerbku dla szczególnych przepisów prawa wspólnotowego, jak również przepisów art. 6 i 7 niniejszej dyrektywy, państwa członkowskie nie wprowadzają ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług w innym państwie członkowskim, które w jakikolwiek sposób byłyby związane z kwalifikacjami zawodowymi:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00