Wyrok Trybunału - 17 stycznia 2013 r. - Woningstichting Maasdriel - Sprawa C-543/11
WYROK TRYBUNAŁU (ósma izba)
z dnia 17 stycznia 2013 r.(*)
Podatek od wartości dodanej - Dyrektywa 2006/112/WE - Artykuł 135 ust. 1 lit. k) w związku z art. 12 ust. 1 i ust. 3 - Teren niezabudowany - Teren budowlany - Pojęcia - Prace związane z rozbiórką w celu wzniesienia nowej konstrukcji - Zwolnienie z podatku VAT
W sprawie C‑543/11
mającej za przedmiot wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, na podstawie art. 267 TFUE, złożony przez Hoge Raad der Nederlanden (Niderlandy) postanowieniem z dnia 9 września 2011 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 24 października 2011 r., w postępowaniu
Woningstichting Maasdriel
przeciwko
Staatssecretaris van Financiën,
TRYBUNAŁ (ósma izba),
w składzie: E. Jarašiūnas, prezes izby, C. Toader (sprawozdawca) i C. G. Fernlund, sędziowie,
rzecznik generalny: N. Wahl,
sekretarz: M. Ferreira, główny administrator,
uwzględniając procedurę pisemną i po przeprowadzeniu rozprawy w dniu 22 listopada 2012 r.,
rozważywszy uwagi przedstawione:
- w imieniu la Woningstichting Maasdriel przez H. de Kat, advocaat,
- w imieniu rządu niderlandzkiego przez J. Langera oraz C. Wissels, działających w charakterze pełnomocników,
- w imieniu Komisji Europejskiej przez L. Lozano Palacios oraz P. van Nuffela, działających w charakterze pełnomocników.
podjąwszy, po wysłuchaniu rzecznika generalnego, decyzję o rozstrzygnięciu sprawy bez opinii,
wydaje następujący
Wyrok
1 Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy interpretacji art. 135 ust. 1 lit. k) w związku z art. 12 ust. 1 i ust. 3 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347, s. 1, zwanej dalej „dyrektywą VAT”).
Wniosek ten został złożony w ramach sporu pomiędzy Woningstichting Maasdriel (zwanej dalej „Woningstichting”) a Staatssecretaris van Financiën (sekretarzem stanu ds. finansów) w przedmiocie zwolnienia transakcji nabycia nieruchomości z podatku od nabycia nieruchomości, które to zwolnienie wiąże się zgodnie z prawem niderlandzkim z opodatkowaniem tej transakcji podatkiem od wartości dodanej (zwanym dalej „podatkiem VAT”).