Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 23 października 2012 r. - Soukupová - Sprawa C-401/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

M. NIILA JÄÄSKINENA

przedstawiona w dniu 23 października 2012 r. (1)

Sprawa C‑401/11

Blanka Soukupová

przeciwko

Ministerstvo zemědělství

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Nejvyšší správní soud (Republika Czeska)

Rolnictwo - EFOGR - Rozporządzenie nr 1257/1999 - Równość traktowania - Pojęcie „normalnego wieku emerytalnego” - Różny wiek emerytalny mężczyzn i kobiet - Wsparcie w przejściu na wcześniejszą emeryturę dla rolników - Dyrektywa 79/7






I -    Wstęp

1.        Niniejszy spór dotyczy tego, czy Republika Czeska naruszyła zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn przez wydanie decyzji administracyjnej o odmowie wsparcia przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) oraz zmieniającego i uchylającego niektóre rozporządzenia (dalej zwanego „rozporządzeniem 1257/1999”)(2), a jeśli tak, to w jakim stopniu.

2.        Blanka Soukupová, czeska rolniczka, twierdzi, że doszło do naruszenia tej zasady. Odmówiono przyznania jej wsparcia przejścia na wcześniejszą emeryturę ze względu na to, że osiągnęła już wiek emerytalny dla kobiet, który na podstawie prawa czeskiego jest niższy niż dla mężczyzn. W wyniku zaskarżenia przez nią tej decyzji Nejvyšší správní soud (najwyższy sąd administracyjny Republiki Czeskiej) wystąpił z szeregiem pytań prejudycjalnych dotyczących interpretacji rozporządzenia nr 1257/1999. Pytania sądu krajowego dotyczą zasadniczo tego, czy prawo Unii Europejskiej zabrania odmowy przyznania wsparcia przejścia na wcześniejszą emeryturę w okolicznościach, w których płatność z tego tytułu zostałaby przyznana mężczyźnie.

        Celem unijnego programu wsparcia przechodzenia na wcześniejszą emeryturę jest zachęcenie rolników do przekazania gospodarstw rolnych, przed osiągnięciem przez nich normalnego wieku emerytalnego, młodszym rolnikom. W tej sprawie problem powstał w związku z tym, że w Republice Czeskiej wiek emerytalny dla kobiet jest niższy niż dla mężczyzn i zależy od ilości dzieci wychowanych przez daną kobietę. To z kolei oznacza, że według tych parametrów uprawnienia do uzyskania wsparcia w przejściu na wcześniejszą emeryturę mogą się różnić. Powstaje zatem interesujące zagadnienie, czy wsparcie w przejściu na wcześniejszą emeryturę zalicza się do „innych świadczeń”, które kobiety i mężczyźni, jak przewiduje dyrektywa 79/7 z dnia 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (zwana dalej „dyrektywą 79/7”), mogą otrzymywać na różnych warunkach().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00