Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 20 września 2012 r. - Belov - Sprawa C-394/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 20 września 2012 r.(1)

Sprawa C‑394/11

Valeri Hariev Belov

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Komisia za zashtita ot diskriminatsia, Bułgaria)

Dopuszczalność wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - „Sąd jednego z państw członkowskich” w rozumieniu art. 267 TFUE - Dyrektywa 2000/43/WE - Zasada równego traktowania bez względu na rasę albo pochodzenie etniczne - Dyskryminacja pośrednia - Dzielnice zamieszkałe w większości przez osoby należące do romskiej grupy etnicznej - Umieszczenie liczników prądu na niedostępnej dla odbiorców wysokości - Względy uzasadniające - Zwalczanie oszustw i nadużyć - Dyrektywy 2006/32/WE i 2009/72/WE - Możliwość odczytu indywidualnego zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę





I -    Wprowadzenie

1.        Czy umieszczenie liczników prądu w dzielnicach zamieszkałych w większości przez określoną grupę etniczną na znacznie większej wysokości niż w innych częściach miasta jest dyskryminacją? Taka jest istota pytania, którym Trybunał zajmuje się w niniejszej sprawie na wniosek bułgarskiej Komisji ochrony przed dyskryminacją (KZD)(2). Daje ona Trybunałowi okazję do rozwinięcia swojego orzecznictwa w przedmiocie tak zwanych „dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących zwalczania dyskryminacji” (w niniejszej sprawie dyrektywy 2000/43/WE(3))(4), przy czym po raz pierwszy zajmuje się on problematyką pośredniej dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne oraz ewentualnym uzasadnieniem takiej dyskryminacji. Jako kwestię wstępną Trybunał zmuszony jest ponadto wyjaśnić, czy KZD jest w ogóle uprawniona do wystąpienia z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym zgodnie z art. 267 TFUE.

        Przyczyną sporu prawnego jest stosowana w dwóch dzielnicach bułgarskiego miasta Montana praktyka umieszczania liczników prądu na słupach elektrycznych na wysokości 7 m, podczas gdy liczniki prądu w innych dzielnicach umieszczone są na dostępnej dla odbiorców wysokości do 1,70 m. We wspomnianych dzielnicach mieszkają przede wszystkim osoby należące do grupy etnicznej Romów(), a zatem powstaje pytanie, czy opisany sposób postępowania stanowi dyskryminację ze względu na pochodzenie etniczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00