Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 20 września 2012 r. - Česká spořitelna - Sprawa C-419/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 20 września 2012 r.(1)

Sprawa C‑419/11

Česká spořitelna as

przeciwko

Geraldowi Feichterowi

(Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Městký soud v Praze (Republika Czeska))

Jurysdykcja - Przedmiot postępowania będący umową lub roszczeniem wynikającym z umowy - Umowa zawarta przez konsumenta - Zarządca spółki - Umowa kredytowa zawarta przez spółkę - Weksel niezupełny - Poręczenie wekslowe - Miejsce wykonania zobowiązania





1.        Bieżącym wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym Trybunał został poproszony o interpretację przepisów regulujących jurysdykcję zawartych w rozporządzeniu nr 44/2001(2). Niniejsza sprawa dotyczy weksla wystawionego jako niezupełny przez spółkę mającą siedzibę w jednym państwie członkowskim dla pożyczkodawcy mającego siedzibę w tym samym państwie członkowskim. Weksel został także poręczony(3) przez osobę fizyczną powiązaną ze spółką, lecz zamieszkałą w innym państwie członkowskim. Czy w sprawie o zapłatę z tegoż weksla wszczętej przeciwko tej osobie w pierwszym ze wspomnianych państw członkowskich może ona twierdzić, że sądy tego państwa nie mają jurysdykcji ze względu na okoliczność, że osoba ta podlega przepisom art. 15 i 16 tego rozporządzenia mającym zastosowanie do konsumentów? Jeżeli nie ma ona takiej możliwości, to czy posiadacz weksla jest uprawniony do wszczęcia postępowania w państwie, w którym weksel ten jest płatny - niezależnie od tego, że został wystawiony jako niezupełny - ze względu na okoliczność, że zobowiązanie wekslowe wchodzi w zakres wyrażenia „ przedmiot postępowania [będący] umową lub roszczeniem wynikającym z umowy” zawartego w art. 5 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia?

 Ramy prawne

 Prawodawstwo Unii Europejskiej

        Rozporządzenie weszło w życie w dniu 1 marca 2002 r.(). Zastępuje ono w stosunkach pomiędzy państwami członkowskimi() konwencję z dnia 27 września 1968 r. o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych() (zwaną dalej „konwencją brukselską”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00