Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 13 września 2012 r. - Grattan - Sprawa C-310/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 13 września 2012 r.(1)

Sprawa C‑310/11

Grattan plc

przeciwko

The Commissioners of Her Majesty's Revenue & Customs

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez First-tier Tribunal, Tax Chamber [Zjednoczone Królestwo])

Przepisy podatkowe - Podatek VAT - Art. 8 lit. a) drugiej dyrektywy 67/228/EWG - Podstawa opodatkowania w sytuacji zwrotu części wynagrodzenia po dokonaniu dostawy






I -    Wprowadzenie

1.        Brytyjscy przedsiębiorcy są bardzo pomysłowi. Trybunał wielokrotnie zajmował się sprawami wynikającymi z ich biegłości w tworzeniu złożonych metod sprzedaży i związanymi z tym kwestiami z zakresu podatku od wartości dodanej (zwanego dalej „podatkiem VAT”). Prowadziło to do ważnych orzeczeń w sprawach o barwnych nazwach, jak „Naturally Yours”, „Elida Gibbs”, czy ostatnio „Loyalty Management”(2).

2.        Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w niniejszej sprawie również dotyczy skomplikowanej techniki handlowej stosowanej przez brytyjskie przedsiębiorstwa, a wynalezionej kilkadziesiąt lat temu. Jednakże w sprawie przed sądem krajowym wciąż pozostają niejasne konsekwencje tej techniki handlowej dla podstawy opodatkowania podatkiem VAT w latach 1973-1977. W niniejszej sprawie Trybunał będzie musiał powrócić do samych początków prawa Unii Europejskiej w zakresie podatku VAT i dokonać wykładni przepisów nieobowiązujących od ponad 30 lat.

II - Ramy prawne

A -    Prawo Unii Europejskiej

1.      Druga dyrektywa 67/228/EWG

3.        W okresie, kiedy miały miejsce okoliczności faktyczne sprawy przed sądem krajowym podatek VAT był unormowany w prawie wspólnotowym m.in. przepisami dyrektywy 67/228/EWG(3) (zwanej dalej „drugą dyrektywą”).

        Zgodnie z art. 2 lit. a) drugiej dyrektywy „odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane na terytorium kraju przez podatnika” [tłumaczenie nieoficjalne, podobnie jak dalszych cytatów z drugiej dyrektywy] podlega podatkowi VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00