Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 21 marca 2012 r. - Geltl - Sprawa C-19/11

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PAOLA MENGOZZIEGO

przedstawiona w dniu 21 marca 2012 r.(1)

Sprawa C‑19/11

Markus Geltl

przeciwko

Daimler AG

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym wniesiony przez Bundesgerichtshof)

Swoboda świadczenia usług - Usługi finansowe - Operacje wykorzystywania informacji poufnych i informacje wewnętrzne - Odwołanie prezesa - Dyrektor generalny spółki akcyjnej - Ewentualne uwzględnienie, w celu oceny dokładnego charakteru takiej informacji, różnych konsultacji i działań, które poprzedziły zaistnienie zdarzenia - Dyrektywa 2003/6/WE zwana dyrektywą w sprawie nadużyć na rynku - Dyrektywa 2003/124/WE wykonująca dyrektywę 2003/6/WE






I -    Wstęp

1.        W niniejszym postępowaniu Bundesgerichtshof Republiki Federalnej Niemiec wystąpił do Trybunału z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym odnośnie interpretacji dyrektywy 2003/6/WE (2) Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie wykorzystywania poufnych informacji i manipulacji na rynku (nadużyć na rynku) oraz dyrektywy 2003/124/WE (3) Komisji 2003/124/WE z dnia 22 grudnia 2003 r. określającej sposób wykonania dyrektywy 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie definicji i publicznego ujawniania informacji wewnętrznych oraz definicji manipulacji na rynku.

II - Ramy prawne

A - Przepisy wspólnotowe

2.        Artykuł 1 pkt 1 dyrektywy 2003/6/WE stanowi, co następuje:

„Do celów niniejszej dyrektywy:

1. ťInformacja wewnętrznaŤ oznacza informację o ściśle określonym charakterze, niepodaną do wiadomości publicznej, dotyczącą bezpośrednio lub pośrednio jednego lub kilku emitentów instrumentów finansowych lub jednego lub kilku instrumentów finansowych i które, gdyby zostały podane do wiadomości publicznej, miałyby prawdopodobnie znaczny wpływ na ceny tych instrumentów finansowych lub na cenę powiązanych pochodnych instrumentów finansowych.

[…]”.

        Artykuł 6 dyrektywy 2003/6/WE stanowi, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00