Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 2 lutego 2012 r. - Tomra Systems i in. przeciwko Komisji - Sprawa C-549/10 P

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JANA MAZÁKA

przedstawiona w dniu 2 lutego 2012 r. (1)

Sprawa C‑549/10 P

Tomra Systems ASA

Tomra Europe AS

Tomra Systems GmbH

Tomra Systems BV

Tomra Leergutsysteme GmbH

Tomra Systems AB

Tomra Butikksystemer AS

przeciwko

Komisji Europejskiej

Odwołanie - Konkurencja - Nadużycie pozycji dominującej - Rynek urządzeń do zbierania zużytych opakowań po napojach - Porozumienia w sprawie wyłączności, zobowiązania ilościowe i rabaty lojalnościowe stanowiące element strategii wykluczania konkurentów z rynku





1.        W niniejszej sprawie wnoszące odwołanie (zwane dalej łącznie „Tomra”) wnoszą do Trybunału Sprawiedliwości o uchylenie wyroku w sprawie T-155/06 Tomra Systems i in. przeciwko Komisji(2). W wyroku tym Sąd oddalił skargę Tomry o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji C (2006) 734 wersja ostateczna z dnia 29 marca 2006 r., dotyczącej postępowania na mocy art. 82 WE (obecnie art. 102 TFUE) i art. 54 porozumienia EOG (sprawa COMP/E.-1/38.113/Prokent-Tomra)(3).

I -    Okoliczności sprawy

2.     Okoliczności faktyczne sprawy, postępowanie administracyjne oraz sporna decyzja zostały szczegółowo przedstawione w pkt 1−20 zaskarżonego wyroku. W skrócie, grupa Tomra (w skład, której wchodzą różne spółki, w tym siedem spółek, które wniosły niniejsze odwołanie) produkuje urządzenia do automatycznego odzyskiwania zużytych, pustych opakowań po napojach [Reverse Vending Machines (zwane dalej „RVM”)]. Urządzenia te identyfikują opakowanie na podstawie pewnych jego parametrów, takich jak kształt lub kod kreskowy oraz obliczają kwotę kaucji należnej konsumentowi, zazwyczaj drukując paragon, którego równowartość jest wypłacana w kasie sklepu. Grupa Tomra świadczy również na całym świecie usługi związane z RVM. W 2005 r. grupa ta osiągnęła obroty w wysokości około 300 mln EUR i zatrudniała 1900 pracowników.

        W następstwie skargi do Komisji złożonej przez niemiecką spółkę Prokent AG, również prowadzącą działalność w sektorze RVM, Komisja po przeprowadzeniu kontroli wystosowała do Tomry Systems ASA, Tomry Europe AS i do spółek zależnych grupy Tomra w sześciu państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pismo w sprawie przedstawienia zarzutów. W dniu 29 marca 2006 r. Komisja wydała sporną decyzję, w której stwierdziła, że Tomra w latach 1998-2002 naruszyła art. 102 TFUE i art. 54 porozumienia EOG, wdrażając strategię wyłączającą na krajowych rynkach RVM w Niemczech, w Niderlandach, w Austrii, w Szwecji i w Norwegii przy wykorzystaniu porozumień w sprawie wyłączności, zindywidualizowanych zobowiązań ilościowych i zindywidualizowanych systemów udzielania rabatów z mocą wsteczną i zamykając w ten sposób dostęp do rynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00