Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 22 czerwca 2011 r. - Flachglas Torgau - Sprawa C-204/09

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 22 czerwca 2011 r.(1)

Sprawa C‑204/09

Flachglas Torgau GmbH

przeciwko

Bundesrepublik Deutschland

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesverwaltungsgericht (Niemcy))

Dostęp do informacji o środowisku znajdujących się w posiadaniu organów władzy publicznej - Konwencja z Aarhus - Dyrektywa 2003/4/WE - Organy pełniące funkcje o charakterze ustawodawczym - Przewidziana prawnie poufność obrad






1.        Zgodnie z dyrektywą 2003/04(2) organy władzy publicznej są co do zasady obowiązane udostępnić informacje o środowisku, które znajdują się w ich posiadaniu lub które są dla nich przeznaczone każdemu wnioskodawcy na jego wniosek. Jednakże dyrektywa zezwala państwom członkowskim na wyłączenie organów pełniących funkcje o charakterze ustawodawczym z definicji „organu władzy publicznej”. Ponadto odmowa udostępnienia możliwa jest w odniesieniu do niektórych rodzajów dokumentów lub w sytuacji gdy ujawnienie informacji negatywnie wpłynie na poufność działań [obrad] organów władzy publicznej, jeśli taka poufność jest prawnie przewidziana.

2.        Bundesverwaltungsgericht (federalny sąd administracyjny, Niemcy) wnosi o dokonanie wykładni w szczególności w przedmiocie zakresu, w jakim organy wykonawcze państwa można uznać za pełniące funkcje o charakterze ustawodawczym oraz ewentualnych ograniczeń czasowych tego wyłączenia, jak również w przedmiocie precyzyjnego określenia zakresu kryterium „prawnie przewidzianej” poufności obrad.

 Konwencja z Aarhus

        Unia Europejska, państwa członkowskie i dziewiętnaście innych państw podpisały konwencję o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska (zwaną dalej „konwencją z Aarhus”), która weszła w życie w dniu 30 października 2001 r. Konwencja opiera się o trzy „filary”- dostęp do informacji, udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Preambuła konwencji zawiera między innymi motywy, które stanowią:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00