Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 7 lipca 2010 r. - Chatzi - Sprawa C-149/10

STANOWISKO RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 7 lipca 2010 r. (1)

Sprawa C‑149/10

Zoi Chatzi

przeciwko

Ypourgos Oikonomikon

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Dioikitiko Efeteio Thessalonikis (Grecja)]

Dyrektywa 96/34/WE - Urlop rodzicielski - Długość przysługującego urlopu rodzicielskiego w przypadku narodzin bliźniąt





I -    Wprowadzenie

1.        Niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy wykładni Porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego wprowadzonego w życie dyrektywą 96/34/WE(2).

2.        Kwestia, którą należy wyjaśnić dotyczy zakresu urlopu rodzicielskiego, który państwa członkowskie mają obowiązek przyznać w przypadku narodzin bliźniąt. Czy istnieje obowiązek przyznania odrębnego urlopu rodzicielskiego na każde z bliźniąt? Czy też dla spełnienia wymogów porozumienia ramowego wystraczy, aby narodziny bliźniąt traktować na równi z narodzinami jednego dziecka i przyznawać tylko jeden urlop rodzicielski?

II - Ramy prawne

A -    Prawo Unii

3.        Dyrektywa 96/34/WE wdraża Porozumienie ramowe dotyczące urlopu rodzicielskiego, które zostało zawarte w dniu 14 grudnia 1995 r. przez europejskich partnerów społecznych [Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) i Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC)] i stanowi załącznik do dyrektywy.

4.        Celem Porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego jest ustalenie minimalnych wymagań dotyczących urlopu rodzicielskiego z tego względu, że europejscy partnerzy społeczni uznają to za ważny środek służący pogodzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz wspieraniu równych szans i równego traktowania mężczyzn i kobiet(3).

        Przy tym porozumienie ramowe oparte jest na założeniu, że wspólnotowa Karta socjalnych praw podstawowych pracowników stanowi w pkt 16, że powinny zostać określone środki umożliwiające mężczyznom i kobietom pogodzenie ich obowiązków pracowniczych i rodzinnych().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00