Opinia rzecznika generalnego Bot przedstawiona w dniu 2 września 2010 r. - Dita Danosa przeciwko LKB Lzings SIA. - Sprawa C-232/09., sygn. C-232/09
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
YVESA BOTA
przedstawiona w dniu 2 września 2010 r.(1)
Sprawa C‑232/09
Dita Danosa
przeciwko
LKB Līzings SIA
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Augstākās Tiesas Senāts (Łotwa)]
„Dyrektywa 92/85/EWG - Zakres stosowania - Członek zarządu spółki kapitałowej - Pracownik - Istnienie stosunku podporządkowania - Ustawodawstwo dopuszczające odwołanie członka zarządu spółki kapitałowej bez ograniczeń ze względu na ciążę - Zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn”
1. Dyrektywa Rady 92/85/EWG(2) przewiduje specjalne środki ochrony dla pracownic w ciąży. Nakłada na państwa członkowskie w szczególności obowiązek wprowadzenia zakazu zwolnień pracownic w okresie od początku ciąży do końca urlopu macierzyńskiego, z wyłączeniem powodów niezwiązanych z ich stanem, dopuszczonych w prawie krajowym.
2. W niniejszej sprawie Trybunał ma rozstrzygnąć w trybie prejudycjalnym, czy ten przepis dyrektywy 92/85 ma zastosowanie w sytuacji, gdy kobieta jest członkiem zarządu spółki kapitałowej. Zatem chodzi o ustalenie, czy taka kobieta może być uznana za pracownicę w rozumieniu dyrektywy 92/85.
3. Trybunał już wypowiadał się na temat treści tego pojęcia. Zgodnie z orzecznictwem podstawową cechą charakteryzującą sytuację pracownicy w rozumieniu dyrektywy 92/85, podobnie jak i w ramach art. 39 WE, jest świadczenie pracy w zamian za wynagrodzenie, na rzecz innej osoby i pod jej kierownictwem (3).
Niniejsza sprawa dotyczy zwłaszcza ostatniego kryterium z tej definicji. Augstākās Tiesas Senāts (Łotwa) zwraca się do Trybunału z pytaniem, czy i w jakim zakresie, w ramach dyrektywy 92/85, członek organu zarządzającego spółki może być uważany za sprawującego swoją funkcję w spółce na zasadzie stosunku podporządkowania, a nie w charakterze usługodawcy pracującego na własny rachunek.