Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 24 czerwca 2010 r. - Zjednoczone Królestwo przeciwko Radzie - Sprawa C-482/08

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PAOLA MENGOZZIEGO

przedstawiona w dniu 24 czerwca 2010 r.1(1)

Sprawa C‑482/08

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

przeciwko

Radzie Unii Europejskiej

Wyłączenie Zjednoczonego Królestwa z procedury przyjęcia decyzji Rady w sprawie dostępu do wizowego systemu informacyjnego (VIS) w celu jego przeglądania dla celów policyjnych





1.        Zjednoczone Królestwo wnosi do Trybunału o stwierdzenie nieważności decyzji Rady (WE) nr 2008/633/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie dostępu wyznaczonych organów państw członkowskich i Europolu do Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) do celów jego przeglądania, w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i innym poważnym przestępstwom, ich wykrywania i ścigania(2) (zwanej dalej „zaskarżona decyzją”).

2.        Zjednoczonemu Królestwu odmówiono prawa do udziału w przyjęciu zaskarżonej decyzji, uzasadniając to faktem, że decyzja ta stanowi rozwinięcie dziedziny prawa stworzonej przez porozumienia z Schengen (dotyczących polityki wizowej), w którym Zjednoczone Królestwo nie uczestniczy. Zjednoczone Królestwo twierdzi natomiast, że zaskarżona decyzja należy do zakresu współpracy policyjnej, a nie polityki w zakresie wiz.

I -    Ramy prawne

A -    Porozumienie z Schengen

        Jak wiadomo, pierwsze porozumienia z Schengen zostały zawarte w 1985 r. pomiędzy Francją, Niemcami, Belgią, Luksemburgiem i Niderlandami w celu stworzenia obszaru bez granic wewnętrznych (zwanego „obszarem Schengen”). Inne państwa członkowskie przystępowały do tych porozumień sukcesywnie, a w 1997 r. podczas przyjęcia Traktatu z Amsterdamu, omawiany zbiór przepisów został włączony w ramy Unii Europejskiej. Konkretnie, odbyło się to w drodze szczególnego protokołu będącego załącznikiem do traktatu() (zwanego dalej „Protokołem z Schengen”), który pozwolił na rozpoczęcie wzmocnionej współpracy w tej dziedzinie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00