Opinia rzecznika generalnego Mengozzi przedstawiona w dniu 13 maja 2009 r. - Swiss Re Germany Holding GmbH przeciwko Finanzamt München für Körperschaften. - Sprawa C-242/08., sygn. C-242/08
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PAOLA MENGOZZIEGO
przedstawiona w dniu 13 maja 2009 r.(1)
Sprawa C‑242/08
Swiss Re Germany Holding GmbH
przeciwko
Finanzamt München für Körperschaften
wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof (Niemcy)
Podatek VAT - Wspólny system podatku od wartości dodanej - Określenie miejsca świadczenia - Zwolnienia - Pojęcie „transakcji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych” - Odpłatna cesja umów reasekuracji na rzecz podmiotu z siedzibą w państwie trzecim
1. W niniejszej sprawie, mającej swe źródło w serii pytań prejudycjalnych zadanych przez Bundesfinanzhof, niemiecki sąd ostatniej instancji w sprawach podatkowych, Trybunał ma wyjaśnić pewne aspekty systemu podatku VAT w dziedzinie operacji ubezpieczeniowych. W szczególności wyjaśnić należy, czy cesja umów ubezpieczeniowych pomiędzy ubezpieczycielami może być również uważana, dla celów podatkowych, za „operację ubezpieczeniową” lub „transakcję ubezpieczeniową”.
I - Ramy prawne
2. Szósta dyrektywa VAT(2) dzieli czynności podlegające opodatkowaniu zasadniczo na dwie grupy: dostawę towarów i świadczenie usług. W szczególności, art. 5 definiuje dostawę towarów w następujący sposób:
„1. ťDostawa towaruŤ oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania dobrami materialnymi jako [jak] właściciel.
2. Energia elektryczna, gaz, ciepło, zimno i tym podobne są uważane za dobra materialne.
[…]”.
3. Zgodnie z art. 6 „Termin ťświadczenie usługŤ oznacza każdą transakcję niestanowiącą dostawy towarów w rozumieniu art. 5”. W szczególności transakcją taką jest „przeniesienie dobra niematerialnego niezależnie od tego, czy jest ono przedmiotem dokumentu stwierdzającego istnienia prawa [czy jego istnienie zostało stwierdzone dokumentem]”.
Jeśli chodzi o przedmiot niniejszej sprawy, szósta dyrektywa zajmuje się operacjami i transakcjami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi w art. 9 i 13.