Opinia rzecznika generalnego Mengozzi przedstawiona w dniu 26 marca 2009 r. - Fundación Espaola para la Innovación de la Artesanía (FEIA) przeciwko Cul de Sac Espacio Creativo SL i Acierta Product & Position SA. - Sprawa C-32/08., sygn. C-32/08
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PAOLA MENGOZZIEGO
przedstawiona w dniu 26 marca 2009 r.(1)
Sprawa C‑32/08
Fundación Espańola para la Innovación de la Artesanía (FEIA)
przeciwko
Cul de Sac Espacio Creativo SL
i
Acierta Product & Position SA
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Mercantil n°1 de Alicante (Hiszpania)]
Wzory wspólnotowe - Posiadanie prawa - Wzory opracowane na zlecenie
1. W drodze niniejszego wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym Juzgado de lo Mercantil n°1 de Alicante przedkłada Trybunałowi kilka pytań dotyczących wykładni art. 14 i 88 rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych(2) (zwanego dalej „rozporządzeniem”).
2. Kwestie te zostały podniesione w trakcie postępowania w przedmiocie zarzucanego bezprawnego używania niezarejestrowanych wzorów wspólnotowych, których opracowanie zostało zlecone w ramach projektu mającego na celu promocję rozpowszechniania wzorów przemysłowych w sektorze rzemieślniczym. Mamy tu do czynienia po raz pierwszy z sytuacją, w której wnosi się do Trybunału o dokonanie przezeń wykładni przepisów tego rozporządzenia w ramach postępowania o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym(3).
I - Ramy prawne
A - Prawo wspólnotowe
Zainteresowanie Wspólnoty kwestiami związanymi z ochroną wzorów przemysłowych sięga wstecz do roku 1959, kiedy to Komisja zaproponowała rządom ówczesnych sześciu państw członkowskich utworzenie grup roboczych mających za zadanie opracowanie reżimu wspólnotowej ochrony praw własności przemysłowej w celu sprostania problemom, które wynikały dla prawidłowego funkcjonowania wspólnego rynku z ograniczenia terytorialnego ochrony ustanawianej na skalę krajową. Tak więc utworzone zostały trzy różne grupy robocze, odpowiednio, w dziedzinach patentów, znaków towarowych i wzorów. Grupa robocza do spraw wzorów, której przewodniczył Włoch o nazwisku Roscioni, sporządziła sprawozdanie w 1962 r., zalecając przyjęcie jednolitych przepisów na skalę wspólnotową, ale podkreślając także, iż podjęcie procesu harmonizacji przepisów wiąże się z trudnościami wynikającymi ze znaczących odmienności charakteryzujących przepisy krajowe dotyczące tej dziedziny.