Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Mazák przedstawiona w dniu 10 lipca 2008 r. - Jacqueline Förster przeciwko Hoofddirectie van de Informatie Beheer Groep. - Sprawa C-158/07., sygn. C-158/07

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JÁNA MAZÁKA

przedstawiona w dniu 10 lipca 2008 r.(1)

Sprawa C‑158/07

Jacqueline Förster

przeciwko

IB‑Groep

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Centrale Raad van Beroep (Niderlandy)]

Swoboda przepływu pracowników - Obywatelstwo Unii -Artykuły 12 WE i 18 WE - Pomoc dla studentów w formie stypendium





I -    Wstęp

1.        Postanowieniem z dnia 16 marca 2007 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 22 marca 2007 r., Centrale Raad van Beroep (sąd odwoławczy w dziedzinie zabezpieczenia społecznego Niderlandy), przedłożył Trybunałowi, na podstawie art. 234 WE, kilka pytań prejudycjalnych dotyczących wykładni przepisów wspólnotowych w sprawie prawa pracowników do swobodnego przemieszczania się i przebywania oraz przepisów traktatu w sprawie obywatelstwa Unii w związku z art. 12 WE.

2.        Wniosek został złożony w trakcie postępowania wszczętego przez J. Förster, obywatelkę Niemiec, która przybyła do Niderlandów w celu podjęcia studiów i która początkowo wykonywała w ich trakcie pracę zarobkową, przeciwko Hoofddirectie van de Informatie Beheer Groep (zwanej dalej „IBG”), organowi administracyjnemu mającemu kompetencje w zakresie wykonywania niderlandzkich przepisów o stypendiach studenckich. J. Förster zaskarżyła odmowę IBG udzielenia jej stypendium na pokrycie kosztów studiów i kosztów utrzymania (zwanego dalej „stypendium”) za okres, w którym już nie była czynna zawodowo, wydaną na tej podstawie, że ani nie zachowała statusu pracownika wspólnotowego, ani nie spełniała już stosowanego przez IBG wymogu zgodnego z prawem zamieszkiwania w Niderlandach przez co najmniej pięcioletni nieprzerwany okres.

        Tak więc w niniejszej sprawie zasadniczo pojawiają się dwa zagadnienia. Po pierwsze, czy studentka (migrująca) znajdująca się w sytuacji J. Förster może powołać się na prawo pracownika wspólnotowego do równego traktowania w celu uzyskania stypendium pomimo okoliczności, że w przedmiotowym okresie zaprzestała swojej poprzedniej działalności zawodowej, a więc nie była czynna zawodowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00