Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 18 września 2008 r. - Komisja przeciwko Austrii - Sprawa C-161/07

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

M. POIARESA MADURA

przedstawiona w dniu 18 września 2008 r.(1)

Sprawa C‑161/07

Komisja Wspólnot Europejskich

przeciwko

Republika Austrii

Warunki rejestracji przedsiębiorstw - Obywatele państw trzecich





1.        Niniejsza sprawa dotyczy odstępstw od swobodnego przepływu pracowników, dozwolonych w okresie przejściowym w odniesieniu do państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. (zwanych dalej „nowymi” państwami członkowskimi), a także granic, w jakim mogą one wpływać na swobodę przedsiębiorczości, począwszy od których takie ograniczenia nie są dozwolone.

2.        Korzystając z tego okresu przejściowego Austria w dalszym ciągu stosuje praktycznie wobec wszystkich pracowników z „nowych” państw członkowskich te same przepisy, co wobec pracowników z państw trzecich. Aby zapobiec obchodzeniu tych przepisów, przyjmuje się, że wszyscy wspólnicy spółek osobowych lub wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający udział niższy niż 25 % (zwani dalej „wspólnikami mniejszościowymi”) są pracownikami. Do czasu obalania przez nich tego domniemania, nie mogą oni wykonywać działalności ani też rejestrować spółek osobowych lub spółek handlowych w Austrii.

3.        Komisja twierdzi, że stosując te przepisy do wspólników z „nowych” państw członkowskich Austria ograniczyła swobodę przedsiębiorczości. W związku z tym pojawia się pytanie, jak daleko mogą posunąć się państwa członkowskie w celu zabezpieczenia odstępstw od swobody przepływu pracowników.

I -    Stan faktyczny i prawny

4.        Jak wiadomo, w dniu 1 maja 2004 r. Republika Czeska, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowenia i Słowacja przystąpiły do Unii Europejskiej.

        Artykuł 24 Aktu przystąpienia zezwala na środki przejściowe wymienione w kilku załącznikach, w tym na odstępstwa od swobody przepływu pracowników: w okresie pięciu lat od przystąpienia „obecne” państwa członkowskie mogą stosować środki regulujące dostęp do ich rynku pracy pracowników z „nowych” państw członkowskich.() Wiele „obecnych” państw członkowskich, włączywszy w to Austrię, skorzystało z tego okresu przejściowego.()

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00