Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 11 września 2008 r. - Altun - Sprawa C-337/07

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

M. YVESA BOTA

przedstawiona w dniu 11 września 2008°r.1(1)

Sprawa C‑337/07

Ibrahim Altun

przeciwko

Stadt Böblingen

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Verwaltungsgericht Stuttgart (Niemcy)]

Układ stowarzyszeniowy EWG-Turcja - Decyzja nr 1/80 Rady Stowarzyszenia - Artykuł 7 akapit pierwszy tiret pierwsze - Pojęcie pracownika należącego do legalnego rynku pracy - Wjazd na terytorium państwa jako uchodźca polityczny - Konwencja genewska - Oszukańcze zachowanie





1.        W niniejszej sprawie zwrócono się do Trybunału z wnioskiem o wykładnię art. 7, akapit pierwszy tiret pierwsze decyzji nr 1/80 Rady Stowarzyszenia(2) z dnia 19 września 1980 r. w sprawie rozwoju stowarzyszenia przyjętej przez Radę Stowarzyszenia pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Turcją(3).

2.        Przepis ten przyznaje członkowi rodziny pracownika tureckiego, który uzyskał zgodę na dołączenie do tego pracownika w przyjmującym państwie członkowskim, w którym ma on miejsce zamieszkania przynajmniej od trzech lat, prawo przyjęcia dowolnej oferty pracy na terytorium tego państwa.

        Bardziej konkretnie, sąd odsyłający dąży do ustalenia, czy dziecko pracownika tureckiego może powołać się na prawo przyznane w art. 7 akapit pierwszy tiret pierwsze decyzji nr 1/80, w przypadku gdy pracownik ten wjechał na terytorium przyjmującego państwa członkowskiego jako uchodźca polityczny. Sąd ten zmierza także do ustalenia, czy takie dziecko może korzystać z tych praw w przypadku gdy pracownik turecki w okresie trzech lat wymaganych wskazanym przepisem był pracownikiem najemnym przez dwa lata i sześć miesięcy, po czym przez okres sześciu miesięcy był bezrobotny. Wreszcie, zwrócono się do Trybunału o stwierdzenie, czy dziecko pracownika tureckiego może stracić prawa przyznane przez ten przepis, jeżeli zostaje wykazane, że pracownik turecki uzyskał statut uchodźcy politycznego, a co za tym idzie prawo pobytu, w następstwie podania nieprawdziwych informacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00