Opinia rzecznika generalnego - 10 stycznia 2008 r. - Heinrich Bauer Verlag - Sprawa C-360/06
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
VERICY TRSTENJAK
przedstawiona w dniu 10 stycznia 2008 r.(1)
Sprawa C‑360/06
Heinrich Bauer Verlag Beteiligungs GmbH
przeciwko
Finanzamt für Großunternehmen in Hamburg
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Finanzgericht Hamburg (Niemcy)]
Swoboda przedsiębiorczości - Przepisy podatkowe - Podatek dochodowy od osób prawnych - Wycena nienotowanych udziałów w spółkach kapitałowych - Wartość udziału w krajowej spółce osobowej wyceniona jako niższa niż wartość udziału w spółce osobowej z siedzibą w innym państwie członkowskim - Zgodność z art. 52 i 58 traktatu WE, obecnie art. 43 i 48 WE
I - Wprowadzenie
1. W wyniku sporu pomiędzy Heinrich Bauer Verlag Beteiligungs GmbH (zwanej dalej „HBV”) i Finanzamt für Großunternehmen w Hamburgu (zwanym dalej „Finanzamt”) powstałym na tle ustalania wartości udziałów w dwóch spółkach: jednej z siedzibą w Hiszpanii, drugiej z siedzibą w Austrii w roku podatkowym 1988, Finanzgericht Hamburg postawił Trybunałowi pytanie, czy są zgodne ze swobodą przedsiębiorczości przepisy krajowe, na podstawie których udziały w spółkach osobowych z siedzibą w innych państwach członkowskich wycenia się na wyższą wartość niż udziały w spółkach z siedzibą w kraju.
II - Ramy prawne
A - Prawo wspólnotowe
2. Zgodnie z art. 52 EWG (obecnie art. 43 WE):
„Ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego są stopniowo znoszone w ramach poniższych postanowień [...]. Ten stopniowy proces znoszenia ograniczeń obejmuje również ograniczenia w tworzeniu agencji, oddziałów lub filii przez obywateli danego państwa członkowskiego, ustanowionych na terytorium innego państwa członkowskiego.
Z zastrzeżeniem postanowień rozdziału dotyczącego kapitału, swoboda przedsiębiorczości obejmuje podejmowanie i wykonywanie działalności prowadzonej na własny rachunek, jak również zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami, a zwłaszcza spółkami w rozumieniu art. 58 akapit drugi, na warunkach określonych przez ustawodawstwo państwa przyjmującego dla własnych obywateli.”