Opinia rzecznika generalnego - 28 lutego 2008 r. - Nerkowska - Sprawa C-499/06
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
M. POIARESA MADURA
przedstawiona w dniu 28 lutego 2008 r.1(1)
Sprawa C‑499/06
Halina Nerkowska
przeciwko
Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sąd Okręgowy w Koszalinie (Polska)]
Świadczenia dla ofiar wojny i ich skutków przyznawane przez państwo członkowskie - Wymóg posiadania miejsca zamieszkania na terytorium kraju
1. Po raz kolejny Trybunał orzekać ma w kwestii zgodności z prawem wymogu posiadania miejsca zamieszkania stawianego uprawnionym do świadczenia socjalnego przewidzianego przez ustawodawstwo państwa członkowskiego. Przeszkoda pojawia się w związku o obywatelstwem Unii Europejskiej, jako że integracja obywatelska i socjalna, jaką przez stopniowy rozwój obywatelstwa Unii traktat próbuje rozwijać(2), ograniczona jest jedynie granicami zewnętrznymi Unii i zachęca do przekraczania terytorialnych ram wspólnot narodowych.
2. W niniejszej sprawie Sąd Okręgowy w Koszalinie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się do Trybunału w trybie prejudycjalnym o wykładnię art. 18 WE gwarantującego obywatelom Unii prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Sąd a quo zastanawia się, czy przepis ten stoi na przeszkodzie ustawodawstwu krajowemu, które uzależnia wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy związanej z pobytem w miejscach odosobnienia od warunku, zgodnie z którym uprawniony powinien mieć miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
I - Ramy prawne
A - Uregulowania wspólnotowe
3. Zgodnie z art. 17 traktatu WE:
„1. Ustanawia się obywatelstwo Unii. Obywatelem Unii jest każda osoba mająca przynależność państwa członkowskiego. Obywatelstwo Unii uzupełnia obywatelstwo krajowe, nie zastępując go jednak.
2. Obywatele Unii korzystają z praw i podlegają obowiązkom przewidzianym w niniejszym traktacie”.