Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 24 kwietnia 2008 r. - Grunkin i Paul - Sprawa C-353/06

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 24 kwietnia 2008 r.(1)

Sprawa C-353/06

Stefan Grunkin i Dorothee Regina Paul

przeciwko

Leonhard Matthias Grunkin-Paul i Standesamt Stadt Niebüll

Obywatelstwo Unii Europejskiej - Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową - Swoboda przemieszczania się i pobytu - Nazwiska osób - Kolizja praw - Nazwisko ustalone i następnie zmienione zgodnie z prawem państwa członkowskiego urodzenia i zwykłego pobytu - Brak uznania przez państwo członkowskie przynależności państwowej





1.     Niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Amtsgericht (sąd rejonowy) w Flensburgu, Niemcy, kwestionuje zgodność niemieckiej normy kolizyjnej z zakazem dyskryminacji i prawami związanymi z obywatelstwem zawartymi w traktacie WE. Na podstawie owej normy kolizyjnej nazwisko osoby mającej tylko obywatelstwo niemieckie jest określane wyłącznie na podstawie prawa niemieckiego. W związku z tym, nawet jeżeli osoba taka urodziła się i ma miejsce zwykłego pobytu w innym państwie członkowskim (w niniejszym przypadku w Danii), którego prawo znajduje do niej zastosowanie w oparciu o normy kolizyjne tego państwa, jej nazwisko, utworzone i zarejestrowane w tym państwie zgodnie z prawem, nie może zostać zarejestrowane w Niemczech, o ile nie jest ono zgodne również z niemieckim prawem materialnym.


 Ramy prawne

 Postanowienia traktatu

2.     Artykuł 12 akapit pierwszy WE stanowi:

„W zakresie zastosowania niniejszego traktatu i bez uszczerbku dla postanowień szczególnych, które on przewiduje, zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową.

3.     Artykuł 17 WE stanowi:

„1.   Ustanawia się obywatelstwo Unii. Obywatelem Unii jest każda osoba mająca przynależność państwa członkowskiego. Obywatelstwo Unii uzupełnia obywatelstwo krajowe, nie zastępując go jednak.

2.     Obywatele Unii korzystają z praw i podlegają obowiązkom przewidzianym w niniejszym traktacie.”

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00