Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Mazák przedstawiona w dniu 25 października 2007 r. - Netto Supermarkt GmbH & Co. OHG przeciwko Finanzamt Malchin. - Sprawa C-271/06., sygn. C-271/06

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JŔNA. MAZŔKA

przedstawiona w dniu 25 października 2007 r.(1)

Sprawa C-271/06

Netto Supermarkt GmbH & Co. OHG

przeciwko

Finanzamt Malchin

(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof (Niemcy))

(Szósta dyrektywa VAT- Artykuł 15 ust. 2 - Zwolnienie wywozu towarów - Dostawca działający z zachowaniem staranności sumiennego kupca - Oszustwo dokonane przez osobę trzecią - Sfałszowany dowód wywozu)





I -    Wprowadzenie

1.        Postanowieniem z dnia 2 marca 2006 r. Bundesfinanzhof (Niemcy) zwrócił się do Trybunału z wnioskiem o wykładnię szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych — wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (2) ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą Rady 97/7/WE(3) (zwanej dalej „szóstą dyrektywą VAT”), a w szczególności art. 15 tejże dyrektywy.

2.        Sąd krajowy zasadniczo zmierza do ustalenia, czy postanowienia dotyczące zwolnienia z podatku od wywozu towarów do państwa trzeciego ustanowione w art. 15 ust.2 szóstej dyrektywy VAT należy interpretować jako sprzeciwiające się przyznaniu przez państwo członkowskie zwolnienia z podatku ze względów słuszności, gdy przesłanki zwolnienia nie zostały faktycznie spełnione, jednakże podatnik nie mógł wiedzieć, że przesłanki te nie zostały spełnione, nawet przy zachowaniu staranności sumiennego kupca, z powodu oszustwa rzekomych nabywców.

        Pytanie to zostało skierowane w oparciu o następujący stan faktyczny. Przez kilka lat obywatele polscy w sposób oszukańczy wnioskowali, otrzymując go, do niemieckiego supermarketu „Netto” o zwrot podatku obrotowego od towarów, które rzekomo były wywożone ze Wspólnoty, poprzez zbieranie paragonów pozostawionych na parkingach samochodowych, w koszach na zakupy oraz w koszach na śmieci w supermarketach oraz fałszowanie dowodów wywozu za pomocą podrobionych formularzy i sfałszowanych pieczęci celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00