Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Sharpston przedstawiona w dniu 8 listopada 2007 r. - Deutsche Shell GmbH przeciwko Finanzamt für Großunternehmen in Hamburg. - Sprawa C-293/06., sygn. C-293/06

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 8 listopada 2007 r.(1)

Sprawa C-293/06

Deutsche Shell

przeciwko

Finanzamt für Groβunternehmen in Hamburg

Swoboda przedsiębiorczości - Opodatkowanie spółek - Strata kursowa poniesiona przez spółki mające swą siedzibę w jednym państwie członkowskim w związku z transferem do kraju ich pochodzenia kapitału założycielskiego wpłaconego na rzecz zakładu utworzonego w innym państwie członkowskim





1.        W niniejszej sprawie Finanzgericht Hamburg (sąd ds. finansowych) (Niemcy) zwrócił się do Trybunału z pytaniem, czy swobodzie przedsiębiorczości sprzeciwia się traktowanie przez państwo członkowskie A straty kursowej poniesionej przy zwrocie kapitału założycielskiego, w jaki spółka z siedzibą w tym państwie wyposażyła swój zakład mający siedzibę w państwie członkowskim B posługującym się inną walutą, jako stanowiącej część zysku tego zakładu i nieuwzględnienie tej straty, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przy obliczaniu podstawy opodatkowania w państwie członkowskim A, chociaż strata kursowa nie może być uwzględniona przy obliczaniu zysku określanego dla celów opodatkowania zakładu w państwie członkowskim B i w związku z tym nie może być uwzględniona w żadnym z tych państw członkowskich.

 Właściwe przepisy

2.        Spółka mająca siedzibę w Niemczech podlega, co do zasady, nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech.  (2)

3.        Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą w 1925 r. pomiędzy Niemcami a Włochami (zwaną dalej „umową z 1925 r.”) zasada ta uległa złagodzeniu w odniesieniu do „dochodów uzyskiwanych z działalności” włoskiego zakładu (3) spółki niemieckiej. Na mocy art. 3 ust. 1 umowy z 1925 r. dochody takie podlegają opodatkowaniu jedynie we Włoszech.

        Według prawa niemieckiego osoba, która na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania objęta jest zwolnieniem od podatku od „dochodów uzyskiwanych z działalności handlowej” zagranicznego oddziału może dokonać odliczenia wszelkich strat związanych z tymi dochodami, o ile straty takie i) mogłyby zostać odliczone gdyby dochody te nie były objęte zwolnieniem oraz ii) przekraczają kwotę objętych zwolnieniem dochodów. ()

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00