Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Bot przedstawiona w dniu 13 grudnia 2007 r. - Nordania Finans A/S ir BG Factoring A/S przeciwko Skatteministeriet. - Sprawa C-98/07., sygn. C-98/07

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

YVES’A BOTA

przedstawiona w dniu 13 grudnia 2007 r.(1)

Sprawa C‑98/07

Nordania Finans A/S,

BG Factoring A/S

przeciwko

Skatteministeriet

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Hřjesteret (Dania)]


Podatek od wartości dodanej - Część podlegająca odliczeniu - Sprzedaż pojazdów spółki leasingowej po zakończeniu umowy leasingu - Pojęcie ťdóbr inwestycyjnych, z których korzysta podatnik w swoim przedsiębiorstwieŤ





1.     Niniejsze postępowanie w trybie prejudycjalnym ma na celu określenie prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej (zwanego dalej „podatkiem VAT”) przez spółkę leasingową wykonującą działalność dwojakiego rodzaju, tj. po pierwsze, leasing pojazdów oraz po drugie, świadczenie usług finansowych.

2.     Ponieważ tylko jeden z dwóch rodzajów wykonywanej działalności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, dana spółka może odliczyć podatek zapłacony przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie proporcjonalnie do kwoty obrotu ze swojej opodatkowanej działalności w stosunku do ogólnego obrotu przedsiębiorstwa.

3.     W sprawie przed sądem krajowym należy ustalić, czy obrót przedsiębiorstwa z tytułu sprzedaży pojazdów po zakończeniu umowy leasingu powinien zostać uwzględniony przy obliczaniu części podlegającej odliczeniu.

4.     Kwestia ta wynika z okoliczności, iż art. 19 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG(2), który określa sposób obliczania tej proporcji, w ustępie 2 przewiduje, że przy obliczaniu części podlegającej odliczeniu nie uwzględnia się kwoty obrotu związanego z dostawą dóbr inwestycyjnych, z których korzysta podatnik w swoim przedsiębiorstwie.

5.     W związku z tym sąd krajowy skierował do Trybunału pytanie, czy pojęcie „dobra inwestycyjne” zawarte w art. 19 ust. 2 szóstej dyrektywy należy rozumieć w ten sposób, że obejmuje ono rzeczy, które przedsiębiorstwo leasingowe nabywa zarówno w celu oddania w leasing, jak i w celu odsprzedaży po zakończeniu umowy leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00