Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Kokott przedstawiona w dniu 14 września 2006 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Greckiej. - Sprawa C-334/04., sygn. C-334/04

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

JULIANE KOKOTT

przedstawiona w dniu 14 września 2006 r.(1)

Sprawa C-334/04

Komisja Wspólnot Europejskich

przeciwko

Republice Greckiej

Ochrona dzikiego ptactwa - Obszary specjalnej ochrony - IBA 2000





I -    Wprowadzenie

1.        W niniejszym postępowaniu Komisja zwraca się przeciwko kolejnemu państwu członkowskiemu z powodu niedostatecznej klasyfikacji obszarów specjalnej ochrony ptactwa (zwanych dalej „OSO”) zgodnie z dyrektywą Rady nr 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa(2) (zwanej dalej „dyrektywą ptasią”). Z powodu podobnych naruszeń doprowadziła ona już do wydania wyroków przeciwko Niderlandom(3), Francji(4), Finlandii(5) i Włochom(6). Prowadzone jest także postępowanie przeciwko Hiszpanii(7) i Irlandii(8). Komisja przygotowuje kolejne postępowanie przeciwko Portugalii(9).

2.        Centralną kwestią tego postępowania jest w każdym przypadku wykazanie, że państwo członkowskie nie sklasyfikowało jeszcze wszystkich obszarów specjalnej ochrony, które powinny zostać sklasyfikowane. Komisja opiera się w tej sprawie na danych dotyczących Grecji w inwentarzu ornitologicznie istotnych obszarów w Europie, który został opublikowany w 2000 r. przez pozarządową organizację BirdLife International, międzynarodowy związek krajowych organizacji ochrony ptactwa (zwanym dalej „IBA 2000”, IBA oznacza Important Bird Area [ważny obszar ptactwa] albo Important Bird Areas [ważne obszary ptactwa])(10). Grecja przeciwstawia temu co do zasady okoliczność, że ten inwentarz winien zostać sprawdzony, a na to potrzeba więcej czasu.

II - Ramy prawne

3.        Artykuł 4 ust. 1 i 2 dyrektywy ptasiej reguluje obszary, które państwa członkowskie winny zaklasyfikować jako OSO, ust. 3 natomiast reguluje informowanie Komisji o tej klasyfikacji:

„1.      Gatunki wymienione w załączniku I podlegają specjalnym środkom ochrony dotyczącym ich naturalnego siedliska w celu zapewnienia im przetrwania oraz reprodukcji na obszarze ich występowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00