Opinia rzecznika generalnego Stix-Hackl przedstawiona w dniu 12 września 2006 r. - Lidl Italia Srl przeciwko Comune di Arcole (VR). - Sprawa C-315/05., sygn. C-315/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
CHRISTINE STIX‑HACKL
przedstawiona w dniu 12 września 2006 r.(1)
Sprawa C‑315/05
Lidl Italia Srl
przeciwko
Comune di Arcole (VR)
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Giudice di pace di Monselice (Włochy)]
Dyrektywa 2000/13/WE - Etykietowanie i prezentacja środków spożywczych - Obowiązki wynikające z art. 2, 3 i 12 dyrektywy - Paczkowane środki spożywcze - Wyłączenie odpowiedzialności dystrybutora produktu ze względu na odpowiedzialność producenta takiego środka spożywczego?
I - Wprowadzenie
1. W niniejszej sprawie włoski Ufficio del Giudice di pace Monselice zwraca się do Trybunału z wnioskiem o dokonanie wykładni art. 2, 3 i 12 dyrektywy 2000/13/WE(2). W istocie chodzi przy tym o kwestię, kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności na mocy przepisów wspólnotowych za to, że oznaczenie na etykiecie paczkowanego środka spożywczego - w sprawie przed sądem krajowym dotyczącej zawartości objętościowej alkoholu likieru ziołowego - nie jest zgodne z faktycznie stwierdzoną zawartością. Mając na uwadze okoliczności faktyczne sprawy przed sądem krajowym, z jednej strony możliwa jest odpowiedzialność producenta wyłącznie odpowiedzialnego za produkcję i paczkowanie produktu, a z drugiej strony - samego - dystrybutora środka spożywczego mającego siedzibę w innym państwie członkowskim.
II - Ramy prawne
A - Uregulowania wspólnotowe
2. Dyrektywa 79/112/EWG(3), która była kilkakrotnie i w sposób istotny zmieniana, została dla jasności i ze względów praktycznych ujednolicona i uchylona przez dyrektywę 2000/13(4).
3. Motyw szósty dyrektywy 2000/13 stanowi, co następuje:
„Zasadniczym względem branym pod uwagę przy przyjmowaniu wszelkich przepisów dotyczących etykietowania środków spożywczych powinna być potrzeba informowania i ochrony konsumenta”.