Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego - 30 listopada 2006 r. - Lindorfer / Rada - Sprawa C-227/04 P

OPINIA RZECZNIK GENERALNEJ

ELEANOR SHARPSTON

przedstawiona w dniu 30 listopada 2006 r.(1)

Sprawa C-227/04 P

Maria-Luise Lindorfer

przeciwko

Radzie Unii Europejskiej


Odwołanie - Urzędnik Wspólnoty - Przeniesienie uprawnień emerytalnych - Wyliczenie dodatkowych lat uprawniających do emerytury - Zasada równego traktowania





1.     Niniejsza opinia jest drugą opinią przedstawioną w ramach toczącego się obecnie postępowania odwoławczego, w związku z otwarciem procedury ustnej na nowo i przeprowadzeniem rozprawy przed Trybunałem w składzie wielkiej izby w celu wyjaśnienia określonych kwestii podniesionych przez Trybunał.

2.     Rzecznik generalny F. G. Jacobs przedstawił swoją pierwszą opinię w dniu 27 października 2005 r. Jak stwierdził, sprawa dotyczy wyliczenia liczby lat uprawniających do emerytury, zaliczonych M.-L. Lindorfer, urzędniczce Rady w ramach wspólnotowego systemu emerytalnego w wyniku przeniesienia uprawnień emerytalnych nabytych przez nią uprzednio w ramach systemu krajowego. Sprawa dotyczy ponadto pewnych fundamentalnych kwestii w zakresie równego traktowania.

3.     M.-L. Lindorfer twierdziła w szczególności, że ogólne przepisy wykonawcze Rady dotyczące stosowania art. 11 ust. 2 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego („przepisy wykonawcze”), na których oparte zostało to wyliczenie, naruszają zasadę równego traktowania w taki sposób, iż:

-       zastosowane wartości aktuarialne mają charakter dyskryminujący (a) ze względu na płeć - ponieważ są mniej korzystne dla kobiet, oraz (b) ze względu na wiek - ponieważ są tym mniej korzystne, im starszy jest dany urzędnik w momencie przechodzenia na emeryturę; oraz

-       dwa zastosowane warianty wzoru przeliczeń walutowych dyskryminują urzędników opłacających składki w ramach systemu emerytalnego w państwie członkowskim z silną walutą.

4.     Wyrokiem z dnia 18 marca 2004 r. () Sąd Pierwszej Instancji oddalił jej skargę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00