Opinia rzecznika generalnego Ruiz-Jarabo Colomer przedstawiona w dniu 13 lutego 2005 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Federalnej Niemiec. - Sprawa C-112/05., sygn. C-112/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
DÁMASA RUIZA-JARABA COLOMERA
przedstawiona w dniu 13 lutego 2007 r.(1)
Sprawa C‑112/05
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Federalnej Niemiec
Skarga o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego − Swobodny przepływ kapitału − Reprezentacja organów publicznych w spółce Volkswagenwerk GmbH − Warunki
I - Wprowadzenie
1. Spółka Volkswagen, która bezspornie jest kojarzona raczej z niemieckim cudem gospodarczym niż z jej mrocznym narodowosocjalistycznym pochodzeniem, stanowi najbardziej widoczny przykład sukcesu gospodarki społeczno‑rynkowej, modelu rozwoju wprowadzonego w Republice Federalnej Niemiec po drugiej wojnie światowej przez ministra Ludwiga Erharda(2), zgodnie z postulatami tzw. Szkoły Fryburdzkiej(3).
2. Poza znanymi zaletami technicznymi, niektóre z wyprodukowanych modeli stanowią część dziedzictwa kulturowego(4) Niemiec i innych państw, po których drogach jeździły, tworząc jeden z niezatartych obrazów lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Europie i po drugiej stronie Atlantyku(5). Dlatego też łatwo można zrozumieć, iż dla wielu obywateli niemieckich tęskniących za ową złotą epoką skarga o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państw członkowskich wniesiona przez Komisję w związku z określonymi artykułami ustawy Volkswagen(6) stanowi raczej atak na symbol niemieckiego stylu życia, prawdziwy współczesny mit, niż zarzut skierowany przeciwko uregulowaniu krajowemu.
3. Na marginesie owych melancholijnych wspomnień niniejszą sprawę można zaliczyć do tych, które zmierzają do ustalenia zgodności z traktatem WE niektórych przepisów prawa państw członkowskich, które przyznają organom publicznym nadmierne prawa w prywatnych spółkach, powszechnie znane jako „złote akcje” („golden shares”). Niemniej jednak niejako z wyprzedzeniem zaznaczam, że w niniejszej sprawie istnieją znaczne różnice, które odgrywają decydującą rolę.