Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Léger przedstawiona w dniu 15 stycznia 2004 r. - Heidelberger Bauchemie GmbH. - Sprawa C-49/02., sygn. C-49/02

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

PHILIPPE’A LÉGERA

przedstawiona w dniu 15 stycznia 2004 r.(1)

Sprawa C-49/02

Heidelberger Bauchemie GmbH

[wniosek Bundespatentgericht (Niemcy) o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym]





Znaki towarowe - Pierwsza dyrektywa 89/104/EWG - Artykuł 2 - Oznaczenia, z których może składać się znak towarowy - Dwa kolory per se - Wyłączenie

1.        Niniejsza sprawa ponownie podnosi kwestię, czy dwa kolory per se, to jest bez kształtu ani zarysu, mogą stanowić znak towarowy w rozumieniu art. 2 pierwszej dyrektywy Rady 89/104/EWG (2). W wyroku z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie Libertel (3) Trybunał wypowiedział się odnośnie do problemu, czy kolor per se spełnia wymagane tym przepisem przesłanki. W niniejszej sprawie Bundespatentgericht (sąd federalny właściwy w przedmiocie własności przemysłowej) (Niemcy) stawia Trybunałowi pytanie, czy dwa kolory per se, to jest dwa kolory bez kształtu ani zarysu i bez określonego rozmieszczenia, mogą stanowić znak towarowy w rozumieniu wspomnianego art. 2 dyrektywy.

I -    Ramy prawne

A -    Prawo wspólnotowe

2.        Dyrektywa ma na celu zniesienie rozbieżności między ustawodawstwami Państw Członkowskich w zakresie znaków towarowych, mogących zakłócać konkurencję w ramach wspólnego rynku (4). Zmierza ona do zbliżenia tych przepisów Państw Członkowskich w przedmiocie znaków towarowych, które w sposób najbardziej bezpośredni oddziałują na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (5). Wśród jej przepisów znajdują się przepisy definiujące warunki zarejestrowania znaku towarowego (6) i określające ochronę, z jakiej korzystają właściwie zarejestrowane znaki towarowe (7).

3.        Artykuł 2 dyrektywy definiuje oznaczenia, z których może składać się znak towarowy. Jest on sformułowany następująco:

„Znak towarowy może składać się z jakiegokolwiek oznaczenia, które można przedstawić w formie graficznej, w szczególności z wyrazów, łącznie z nazwiskami, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem że oznaczenia takie umożliwiają odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00