Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 11 grudnia 2003 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Radzie Unii Europejskiej. - Sprawa C-110/02., sygn. C-110/02

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

FRANCISA G. JACOBSA

przedstawiona w dniu 11 grudnia 2003 r. (1)

Sprawa C-110/02

Komisja

przeciwko

Radzie





1.        W niniejszym postępowaniu, wszczętym na mocy art. 230 WE, Komisja wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Rady 2002/114/WE. (2)

2.        Decyzja ta (zwana dalej „zaskarżonym środkiem”) została wydana na podstawie art. 88 ust. 2 akapit trzeci WE, który upoważnia Radę, jeśli wyjątkowe okoliczności to uzasadniają, do uznania za zgodną ze wspólnym rynkiem pomocy, którą Państwo Członkowskie przyznaje lub zamierza przyznać. Upoważnia ona Portugalię do wypłacenia grupie portugalskich hodowców trzody chlewnej kwot stanowiących równowartość pomocy, jaką ci hodowcy już otrzymali, lecz musieli zwrócić na podstawie decyzji Komisji (3) uznających ją za niezgodną ze wspólnym rynkiem.

3.        Zaskarżony środek najwyraźniej nie jest jedyną niedawno wydaną decyzją Rady opartą na procedurze ustanowionej w art. 88 ust. 2 akapit trzeci WE w celu zezwolenia na pomoc, która służy zrekompensowaniu strat beneficjentom tej pomocy poniesionych w związku z tym, że musieli zwrócić inną pomoc, która wcześniej była przedmiotem negatywnej decyzji Komisji. (4) Niniejsze postępowanie daje zatem Trybunałowi możliwość ustalenia, czy takie wykonanie uprawnienia Rady jest zgodne z systemem ustanowionym przez Traktat w zakresie kontroli pomocy państwa.

 Ramy prawne

        Artykuł 87 ust. 1 WE stanowi, że „[z] zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w niniejszym Traktacie, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna ze wspólnym rynkiem w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.” Artykuł 87 ust. 2 WE wymienia kategorie pomocy, które są zgodne ze wspólnym rynkiem. Artykuł 87 ust. 3 WE ustanawia kategorie pomocy, które mogą być uznane za zgodne ze wspólnym rynkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00